Yurt dışında telefonlar Türkiye’ye göre daha ucuz fiyata satılıyor. Bunun başlıca sebebi ülkemizde telefonlardan alınan vergilerden kaynaklanmaktadır. Birçok kişi yurt dışı seyahatlerinde akıllı telefon alıp gelmektedir. Ülkemizde bulunan gümrük kurulları yurt dışı seyahatlerinde bir adet telefon almaya izin vermektedir. Birçok kişi amazon, ebay, aliexpress gibi sitelerden telefon alınır mı diye soruyor.

eBay, Amazon, Aliexpress gibi alışveriş sitelerinden cep telefonu sipariş edebilirsiniz ancak bunlar gümrükte takılacaktır. Yurt dışından telefon getirenler genellikle telefonları parçalara ayırıp parça parça getirmektedir. Bazı durumlarda ise gümrük memurunun dikkatsizliği sonucunda nadiren telefonlar geçmektedir.

Yurtdışından gelen kargolar öncelikle PIM’de (Posta İşleme Merkezi) kayıt edilmektedir. Daha sonra kargo UKIM’e gönderilir. UKİM, Uluslararası Kargo İşleme Merkezidir. UKIM’e gelen kargolar açılır ve içindekiler kontrol edilir. Telefonlar ithali yasak ürün olduğu için tekrar paketlenir ve PIM’e gönderilir. PIM’den de geri iadesi yapılır.

Unutmayın ki Aliexpress gibi sitelerde ürün iadesi sonrasında paranızı geri alabilmekte oldukça zordur.

Paylaş

Yorumdan çık