Twitter’ı satın alan Elon Musk, Mavi Rozet’i (Premium) ücretli yaptıktan sonra uygulamanın adını da X olarak değiştirdi. Elon Musk bugünkü paylaşımında X’in sesli ve görüntülü arama özelliğine kavuşacağını duyurdu. Hem de telefon numarasına ihtiyaç duymadan. Detaylar haberimizde.

Twitter, X adıyla beraber yeni bir markalaşma sürecine girdi. Elon Musk, X’e her geçen gün yeni özellikler ekleme devam ediyor. Ve şimdi X, çok yakında sesli ve görüntülü görüşmeyi tanıtmayı planlıyor. Elon Musk, en son X gönderisinde (eski adıyla tweet) şirketin platforma sesli ve görüntülü arama yeteneklerini getirmek için çalıştığını doğruladı. Bu özelliğin kesin lansman tarihini açıklamamış olsa da yakın zamanda gelmesini bekliyoruz.

Lansman sonrasında iPhone ve Android akıllı telefonunuz, Mac ve Windows PC’nizden diğer X kullanıcılarına hem görüntülü hem de sesli arama yapabileceksiniz. Birkaç gün önce Musk bir gönderisinde bu özelliği paylaşmıştı.

X’e gelecek bu özelliğin en büyük farkı ise platform aracılığıyla arama yapmak için telefon numaranızı kullanmanıza gerek duymayacak olmasıdır. Bu özelliğe muhtemelen Twitter DM’lerinden erişilebilecek ve platformda istediğiniz kişiyle doğrudan sesli ve görüntülü görüşme yapabileceksiniz.

Bu özelliğin çalışır durumdaki bir demo modeli, X tasarımcısı Andrea Conway tarafından Temmuz ayında paylaşılmıştı. Bu gönderiye dayanarak, hem sesli hem de görüntülü arama özelliklerinin DM penceresinin sağ üst köşesinde bulunacağı ve bunlar arasında kolaylıkla geçiş yapabileceksiniz gibi görünüyor.

Yeni özellik Elon Musk’ın X’i bir “süper uygulama”ya dönüştürme hayalini şekillendirmesine olanak tanıyacak. Sesli ve görüntülü iletişim için farklı bir uygulamaya geçme ihtiyacınızı da ortadan kaldıracak ve böylece platformdaki kalıcılık ve etkileşim oranını artıracaktır. Çağrıların uçtan uca şifrelenip şifrelenmeyeceği ise henüz bilinmiyor.

Paylaş

Yorumdan çık