Bilgisayarınızda kullanmak için bir tarayıcı arayışı içindeyseniz, bu makalede yer alan en iyi 8 tarayıcıdan biri kesinlikle tam size göredir. Windows 11, Microsoft Edge tarayıcı yüklenmiş olarak gelir ve WEB’de gezinme için idealdir. Ancak farklı ihtiyaçlarınız varsa yazımızdaki en iyi tarayıcılara bir göz atın.

Web Tarayıcı Nedir?

Web tarayıcısı, World Wide Web’e (www) erişmek için geliştirilmiş bir yazılımıdır. Basit bir deyişle, bir tarayıcı kullanıcıların internette gezinmesine ve internette bulunan milyonlarca web sitesine ve hizmete erişmesini sağlar.

Tarayıcılar hem masaüstü hem de mobil cihazlar için mevcuttur ve her tarayıcının benzersiz bir dizi özelliği vardır. Bazıları daha iyi performans sunarken bazıları kullanıcılarına çevrimiçi güvenlik ve gizlilik sağlamaya odaklanır. Ayrıca bazıları kullanıcıların Dark Web‘e erişmesine bile izin verir. Bu makalede paylaşılan listeyi kullanarak Windows 11 için mükemmel bir web tarayıcısı bulabilirsiniz.

Windows 11 İçin En İyi Tarayıcılar

1.Mozilla Firefox

En iyi tarayıcılar listemizin ilk sırasında denenmiş ve güvenilir Mozilla Firefox tarayıcı yer alıyor. Hem masaüstü hem de mobil tarayıcıya sahip olan Firefox, eşsiz gizlilik ve çevrimiçi güvenlik sunar. Ek olarak, tarayıcı eskiyen donanımlarda bile sorunsuz çalışır.

Mozilla Firefox

Temel uzantıların ve eklentilerin çoğu Firefox tarafından desteklenir ve arayüzü tercihinize göre özelleştirebilirsiniz.

Videolarla çoklu görev için Resim İçinde Resim, genişletilmiş karanlık mod, birleşik arama çubuğu, cep entegrasyonu, parolasız oturum açma, Firefox’un dikkate değer özelliklerinden bazılarıdır. Firefox listemizdeki en iyi gizlilik odaklı tarayıcıdır.

2.Google Chrome

Sevin ya da sevmeyin, platformlar arası web tarayıcısı Google Chrome dünyanın en popüler tarayıcısıdır ve milyonlarca kişi tarafından kullanılmaktadır. Hatta bu makaleyi Google Chrome’da okuma olasılığınız oldukça yüksek.

Önemli miktarda sistem kaynağı tüketmesine rağmen, Google Chrome’un kullanımı oldukça kolaydır ve tüm cihazlarınızla iyi bir şekilde senkronize olur. Chrome ayrıca güvenli ve güvenilir bir şifre yöneticisi olarak dikkat çekiyor.

Google Chrome

Tercihinize bağlı olarak, tarayıcının genel görünümünü ve verdiği hissi özelleştirebilirsiniz.

Chrome düzenli olarak güncellenir ve ara sıra yeni özellikler eklenir. Eğer Google ekosistemini kullanıyorsanız Windows 11 için tercih ettiğiniz tarayıcı olmalıdır.

3.Microsoft Edge

Genel olarak, Microsoft Edge, Google Chrome’u indirmek için kullanılır, ancak artık işler değişti. Edge for Windows 11’in en son sürümü artık Chromium tarafından desteklenmektedir ve öncekinden çok daha hızlıdır.

Microsoft Edge

Ödeme cüzdanları, parola yöneticileri, reklam engelleyiciler ve çok daha fazlası gibi ana akım uzantıların çoğu artık Edge için kullanılabilir.

Chrome’a ​​benzer şekilde Edge, kullanıcıların tarayıcıyı açmadan Windows yazılımı olarak başlatılabilen ve kullanılabilen bağımsız uygulamalar olarak web sayfalarını indirmelerine de olanak tanır.

Windows 11’in varsayılan tarayıcısındaki ana sayfa özelleştirilebilir ve hatta izleme önleme özelliği sunar.

4.Opera

Listedeki bir sonraki en iyi tarayıcı Opera’dır. On yıl önce Opera, Java tabanlı bir web tarayıcısıydı, ancak şimdi tamamen değişti.

Opera artık son derece özelleştirilebilir ve her ana akım sosyal medya ve mesajlaşma hizmetini ana sayfaya getirmesiyle dikkat çekiyor. Tarayıcı ayrıca yerleşik reklam engelleyici, yerleşik bir VPN, özel bir Kripto Cüzdanı ve gözleri yormayan karanlık mod özelliği sunar.

Opera

Hızlı arama, yakın zamanda kapatılan sayfaları yeniden açma, özel tarama ve sekmeli tarama gibi özelliklerin hepsinin Opera tarafından kurulduğunu ve artık diğer tüm tarayıcılar tarafından kullanıldığını öğrenince şaşıracaksınız.

Eğer VPN kullanma ihtiyacınız varsa, Opera ilk tercihiniz olacaktır. Opera ücretsiz olarak sunduğu VPN özelliği ve web de gizliliğiniz koruma konusunda oldukça başarılıdır.

5.Vivaldi

Vivaldi, Windows 11 PC’nizde kullanmak için göz atmaya değer özelliklerle dolu başka bir tarayıcıdır. Tarayıcılarının her yönünü özelleştirmeyi seven biriyseniz, Vivaldi’yi kullanmaktan zevk alırsınız.

Vivaldi

Vivaldi ayrıca Chromium tarafından desteklenmektedir, bu nedenle Vivaldi’deki her bir Chrome uzantısını kullanabilirsiniz.

Bir yığındaki grup sekmeleri, yerleşik reklam ve izleyici engelleyici, çok renkli temalar, ekran görüntüsü ve notlar, Vivaldi’nin kalabalığın arasından sıyrılmasına yardımcı olan en önemli özelliklerinden bazılarıdır.

6.Brave

En iyi tarayıcılar listemizde sırada Brave tarayıcımız var. Brave geliştiricileri, Chrome’dan üç kat daha hızlı olduğunu iddia ediyor. Tarayıcı ayrıca web sitelerinin ve içerik yazarlarının Temel Dikkat Belirteçleri biçiminde mikro ödemeler kazanmalarına da olanak tanır.

brave

Gizlilik odaklı web tarayıcısı Brave’de, izleyici ve reklam engelleyici varsayılan olarak etkindir. Favori krom uzantılarınızı ve temalarınızı Brave’e de yükleyebilirsiniz.

Brave, performans iyileştirmeleri sunmanın yanı sıra %35 daha az pil tüketir. Bu nedenle, daha az reklam, gizlilik ve hızlı bir tarama deneyimi istiyorsanız, Brave’e göz atın.

7.Tor Tarayıcı

Bu makalede bahsedilen diğer her tarayıcı, yüzey ağına göz atmak için kullanılabilir. Ancak karanlık ağla (dark web) ilgili bir şeyiniz varsa, tercih ettiğiniz tarayıcı Tor olmalıdır.

Tor

Tor, aşırı gizlilik ve güvenlik koruması sunar. Bir oturumu sonlandırdıktan sonra tüm çerezleriniz ve tarama geçmişiniz otomatik olarak silinir. Tor’u tam potansiyeliyle kullanmak için ayarların derinliklerine inebilir ve onu özelleştirebilirsiniz.

Tor web sitelerinde gezinirken, konumunuzu düzenli olarak değiştirdiği için başkaları konumunuzu bile izleyemez.

8.Duckduckgo

Listemizin son sırasında yine gizlilik odaklı bir tarayıcı olan Duckduckgo yer alıyor. Geliştiriciler, tarayıcının kullanıcının kişisel bilgilerini asla toplamadığını veya saklamadığını iddia ediyor.

DuckDuckGo

Duckduckgo’nun öne çıkan özelliklerinden bazıları, uygulama mağazası araması, bağlantıları kısaltma ve genişletme yeteneği, hızlı kronometre, takvim, kredi hesaplayıcı, anagram çözücü gibi özelliklerdir.

Bununla birlikte Duckduckgo eksiksiz web sitesi şifrelemesi sunar.

Sizlerde yorum kısmından beğendiğiniz ve kullandığınız tarayıcıları önerebilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık