Windows 11 duyurulduktan sonra nihayet Windows 11 Preview Build 22000.51 Dev (geliştirici) kanalında yayınlandı. Biz de bu yazımızda Windows 10’dan Windows 11’e geçiş yapmanızı sağlayacak basit bir kılavuz hazırladık. Anlatacağımız yöntem ile bilgisayarınızdaki hiç bir belge, program vb. silinmeden bilgisayarınızı Windows 11’e yükseltebilirsiniz.

Windows 11 şuan tüm kullanıcılara sunulmuş değil. Ancak Windows 11’e erken erişmek isteyen kullanıcılar için Windows Insider Programı açıldı. Windows Insider Programına katılarak, bilgisayarınızı Windows 11’e yükseltebilirsiniz. Hem de bu işlem sonrasında bilgisayarınızdaki hiçbir şey silinmez. Ayrıca dilerseniz daha sonra Windows 11’den Windows 10’a geri dönebilirsiniz. Gelin şimdi Windows 11’e geçiş nasıl yapılır detaylı olarak anlatalım.

Windows 10’dan Windows 11’e Geçme

1. Windows 11 yüklemek isteyen Windows 10 kullanıcıların öncelikle Windows Insider Programına katılması gerekmektedir. Öncelikle Bu bağlantıyı tıklayın ve programa kayıt olun. Katılım için bir microsoft (hotmail) hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Eğer yoksa aynı sayfada bir hesap oluşturabilirsiniz. Register diyerek kayıt olun.

windows insider program register

2. Çevrimiçi Microsoft hesabı oluşturduktan sonra, Microsoft hesabını Windows 10 PC’nize bağlamanız gerekir. Temel olarak, Windows 10 PC’nizde yerel bir hesap kullanıyorsanız, çevrimiçi hesaba geçmeniz gerekir. Merak etmeyin, bu hiçbir şeyi silmez. Bunu yapmak için Ayarlar’ı açın ve “Hesaplar” a gidin. Burada, “Bunun yerine bir Microsoft hesabıyla oturum açın” seçeneğine tıklayın.

bunun yerine bir microsft hesabi ile oturum acin

3. Şimdi, Windows Insider Programına kaydolmak için kullandığınız Microsoft hesap bilgileriyle oturum açın.

microsoft oturum ac

4. Çevrimiçi hesaba geçiş yaptıktan sonra, Ayarlar sayfasından “Güncelleme ve Güvenlik” sekmesine gidin. Burada yer alan “Windows Insider Programı”na geçin ve Get Started (Başlayın) seçeneğine tıklayın.

windows insider program ged started

Not : Teşhis verileriyle ilgili bir hata alırsanız, “Ayarlar -> Gizlilik -> Teşhis ve geri bildirim -> İsteğe bağlı teşhis verilerini aç” seçeneğini açın.

5. Microsoft hesabınızı seçin ve ardından Windows 11 şu anda yalnızca bu kanaldaki kullanıcılara dağıtıldığı için “Dev Channel” seçeneğini seçin. İşlemi onaylayın. Dev kanalındaki derlemelerin birkaç hatası olabileceğini unutmayın, ancak şu ana kadarki deneyimlere göre Windows 11 oldukça sağlam çalışıyor.

windows insider program dev channel

6. Ardından, Bilgisayarınıza “Windows Update” menüsünü açın ve “Güncellemeleri kontrol et” seçeneğine tıklayın.

windows update

7. Bu işlem biraz zaman alacaktır, bu yüzden sabırlı olun. Son olarak, Windows 10 PC’nizde Windows 11 Insider Preview Build 22000.51 güncellemesini alacaksınız. İndir” e tıklayın.

8. Artık internet hızınıza ve PC donanımınıza bağlı olarak Windows 11 kurulumu 1-2 saat arasında bir zaman alacaktır. Yükleme sırasında bilgisayarınız birkaç kez yeniden başlatılacaktır. Bu süre içerinde bilgisayarınıza dokunmayın ve sabırla bekleyin.

windows 11 masaustu

9. Güncelleme tamamlandığında, bilgisayarınız yeni bir başlangıç ​​sesi, yeni bir Başlat Menüsü (bu arada, Windows 11’de Windows 10 Başlat Menüsüne geri dönebilirsiniz ), mükemmel Windows 11 duvar kağıtları ile Windows 11 Preview Build 22000.51 yüklenmiş bir şekilde açılacaktır. Bunların yanı sıra tüm programlarınız, dosyalarınız ve lisansınız Windows 11’de olduğu gibi kalacaktır.

Bilgisayarınızda Windows’un yeni sürümünün keyfini çıkarabilirsiniz.

Yukarıda anlattığımız yöntem dışında ISO dosyası olarak Windows 11’i indirip C sürüsündeki verileri silerek de Windows 11’i yükleyebilirsiniz. Ancak bu yöntemde C sürüsüne format atacağınız için anlattığımız yöntemi kullanmanızı öneriyoruz.

Paylaş.

2 yorum

Bir yorum yap...