Windows yeni sürümü olan Windows 10‘un çıkış tarihini 29 Temmuz olarak duyurdu. Birçok yeni özellikle beraber gelecek olan Windows 10, 7 farklı versiyona sahip olacak. Farklı cihazlar ve farklı ihtiyaçlara göre Windows 10 versiyonlarını edinebilirsiniz. Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcıları ilk yıl ücretsiz olarak Windows 10 sürümüne geçiş yapabilecekler.

7 farklı versiyonla gelecek olan Windows 10’un versiyonları ve özellikleri aşağıdaki gibi olacak.

 

  • Windows 10 Home – Aile için kişisel kullanım amaçlı geliştirilmiş Windows 10 sürümüdür. Windows 10 Home versiyonu PC, tablet ve 2’si 1 arada cihazlarda kullanılacak. Windows 7 Starter, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Premium ve Windows 8.1 kullanıcıları ücretsiz olarak Windows 10 Home sürümüne geçiş yapabilecekler.

 

  • Windows 10 Mobile – Akıllı telefonlar, küçük tabletler gibi dokunmatik cihazlarda kullanılacak sürüm. Windows Phone artık Windows 10 Mobile adını alacak.

 

  • Windows 10 Pro – Bu sürüm PC ve tablet ve 2’si 2 arada cihazlarda kullanılacak. Bu sürümde küçük işletmeler için birçok ekstra özellik yer almakta. Windows 7 Professional, Windows7 Ultimate, Windows 8.1 Pro versiyonuna sahip olan kullanıcılar ücretsiz olarak Windows 10 Pro sürümüne geçiş yapabilecekler.

 

  • Windows 10 Enterprise – Windows 10’un bu sürümü orta ve büyük işletmeler için geliştirilmiş. Windows 10 Enterprise güvenlik başta olmak üzere birçok özelliği bünyesinde barındıracak.

 

  • Windows 10 Education – Windows 10 Education versiyonu akademik personel, okullar ve öğrenciler için geliştirilmiş. Volume lisansı ile öğrenciler Windows 10 Home ve Windows 10 Pro versiyonlarını Windows 10 Eduation versiyonuna yükseltebilecekler.

 

  • Windows 10 Mobile Enterprise – Orta ve büyük işletmelerde kullanılmak için geliştirilmiş mobil işletim sistemidir. En iyi müşteri deneyimi sunmak için akıllı telefonlar ve tabletlerde kullanılacak.

 

  • Windows 10 IoT Core – Bankamatik gibi cihazlarda kullanılacak yeni Windows versiyonu Windows 10 IoT Core olacak.
Paylaş

Yorumdan çık