Wifi Direct Nedir ?

Wi-Fi Direct bir dosya paylaşma aracıdır. Mobil cihazlar için geliştirilen Wifi Direct iki mobil cihaz arasında fotoğraf, video, belge ve görüntü paylaşmaya yarar. Wifi direct kullanarak akıllı telefonlar, tablet, bilgisayar, smart tv arasında veri transferi yapabilirsiniz. Wi-Fi Direct Bluetooth, NFC, Miracast ve Whatsapp’a alternatif olarak kullanılabilir. Örnek vermek gerekirse wifi direct ile 5 dakikalık bir videoyu 10 saniye gibi kısa bir sürede bir mobil cihazdan diğerine gönderebilirsiniz. Wi-Fi direct’in en güzel yanlarından biri de internet harcamaması ve farklı cihazlar arasında veri transferi imkanı sunmasıdır.

WiFi Direct Kullanımı

Birçok web sitesinde söylenildiğinin aksine Wi-Fi Direct ile veri transferi yapabilmek için her iki cihazında Wifi Direct özelliğinin olması gerekmektedir.

Wi-Fi Direct ile veri göndermek için öncelikle her iki cihazın da Wi-Fi’sini açın. Wi-Fi aktif hale geldikten sonra Wi-Fi Direct özelliğini açın.

Wifi Direct’i aktif hale getirdiğiniz zaman cihazınızın Wi-Fi Direct’i aktif olacak, çevresindeki Wi-Fi Direct’i aktif cihazları görecek ve diğer cihazlar tarafından görülebilecektir.

wifi-direct-baglanma

Daha sonra paylaşmak istediğiniz resim, video vb. dosyanızı seçin ve Paylaşma seçenekleri arasında yer alan Wi-Fi Direct seçeneğini seçin. WiFi Direct’i açık olan cihaz veya cihazlar listelenecek. Listeden dosya göndermek istediğiniz cihazı seçin. Dosyayı alacak olan cihaza bir uyarı gelecektir bunu kabul edin. Wifi Direct ile dosya aktarma işlemi tamamlanacaktır.

wifi-direct-resim-gonderme

Eğer telefon ve bilgisayardaki bir görüntüyü televizyona WiFi Direct ile gönderecekseniz, televizyonunuzun wifi direct özelliğinin olması gerekmektedir.

wifi-direct-tv

Smart TV kumandanızın menü kısmına gelin. Burada yer alan Uygulamalar (Applications) bölümünde eğer wifi direct özelliği varsa wi-fi direct seçeneğini seçerek aktif edebilirsiniz. Televizyonun wifi direct özelliğini aktif ettikten sonra telefonda yer alan görüntüleri aynı şekilde televizyona gönderebilirsiniz.

Wi-Fi Direct ile veri transferinde sorun yaşıyorsanız yorum kısmından sorabilirsiniz.

Paylaş

1 Yorum

  1. Sony smart tv nin wi-fi direct özeliğini açıp telefonumla bağlayıp paylaş diyorum. Görüntü tv ye gitmiyor. Bunun için ev interneti ve modemi gerekli değildir umarım çünkü bende yok

Yorumdan çık