802.11ax olarak da bilinen Wi-Fi 6, 802.11ac’den daha hızlı olan yeni nesil kablosuz ağ standardıdır. Daha hızlı bir ağ bağlantısının yanı sıra, otel, stadyum, alışveriş merkezi, cafe, okul vb. kalabalık alanlarda daha iyi performans sağlar ve daha uzun pil ömrü sunar.

Daha Yüksek Performans

Her zamanki gibi, en yeni Wi-Fi standardı daha hızlı veri transfer hızı sunmaktadır. Tek bir cihazla bir Wi-Fi yönlendirici kullanıyorsanız, Wi-Fi 5 ile karşılaştırıldığında maksimum potansiyel hızların Wi-Fi 6 ile %40 daha yüksek olması bekleniyor. Wi-Fi 6, daha verimli bir veri kodlama ile bunu başarıyor ve daha yüksek verim sağlıyor.

Daha Uzun Pil Ömrü

Yeni bir “hedef uyanma süresi (target wake time TWT)” özelliği, akıllı telefonunuzun, dizüstü bilgisayarınızın veya diğer Wi-Fi özellikli cihazların daha uzun pil ömrüne sahip olmasını sağlıyor.

Erişim noktası bir cihazla konuşurken (akıllı telefonunuz gibi), cihaza Wi-Fi telsizinin ne zaman uyuyacağını ve tam olarak ne zaman uyanacağını ve bir sonraki iletimi almak için ne zaman uyanacağını söyleyebilir. Bu, Wi-Fi radyonun uyku modunda daha fazla zaman geçireceği anlamına gelir. Bu da daha uzun pil ömrü demektir.

wifi 6

Bu yeni özellik, Wi-Fi ile bağlantı kuran düşük güçlü “Nesnelerin İnterneti” cihazlarına da yardımcı olacaktır.

Kalabalık Alanlarda Daha İyi Performans

Wi-Fi ağının yoğun olarak kullanıldığı, otel, okul, iş yeri, hava alanı, AVM, stadyum, cafe gibi yerlerde yavaş wi-fi bağlantısını görmüşsünüzdür. 802.11ax olarak da bilinen yeni Wi-Fi 6, bu konuda yardımcı olacak birçok yeni teknolojiyi içeriyor. Intel trompetleri ile Wi-Fi 6, çok sayıda bağlı cihaza sahip sıkışık alanlarda her kullanıcının ortalama hızını “en az dört kez” artıracak.

Wi-Fi Artık Sürüm Numarasına Sahip

Wi-Fi sürüm numarasına sahip olacak. 802.11ac, 802.11n gibi kafa karıştırıcı sürüm numaraları yerine artık Wi-Fi 6, Wi-Fi 5 şeklinde kullanıcı dostu sürüm isimleri olacak.

wi fi isimleri

Artık göreceğimiz sürüm numaraları şu şekilde olacak:

  • Wi-Fi 6, 802.11ax olarak da bilinen yeni sürümüdür. 2019’da serbest bırakılması planlanıyor.
  • Wi-Fi 5, 2014 yılında piyasaya sürülen 802.11ac’dir.
  • Wi-Fi 4, 2009 yılında piyasaya sürülen 802.11n’dir.
  • Wi-Fi 3, 2003 yılında piyasaya sürülen 802.11g olacak.
  • Wi-Fi 2, 1999 yılında piyasaya sürülen 802.11a olacak.
  • Wi-Fi 1, 1999 yılında piyasaya sürülen 802.11b olacak.

Konuyla ilgili olarak Wi-Fi Alliance tarafından yapılan açıklamada sürüm numaralarının yazılım tarafında da görülmesinin istendiği belirtildi. Yani akıllı telefon, tablet veya bilgisayarınızla wi-fi ağlarını görüntülediğiniz zaman hangi wi-fi ağının hangi wifi sürümünü kullandığını görebileceksiniz.

Wi-Fi 6 Ne Zaman Gelecek?

Bazı firmalar Wi-Fi 6’nın reklamını yapmaya başladılar. Ancak Wi-Fi 6’nın hayatımıza girmesi için biraz daha beklememiz gerekecek. Zira diğer teknolojilerde olduğu gibi Wi-Fi 6 için de hem sinyali gönderen cihazın hem de sinyali alan cihazın Wi-Fi 6’yı desteklemesi gerekmektedir. Yani Wi-Fi 6 özelliğine sahip bir modeme, Wi-Fi 5 destekli bir telefonla bağlandığınız zaman Wi-Fi 5 modunda çalışacaktır.

Wi-Fi Alliance, yeni standardın 2019‘da serbest bırakılmasını ve wifi 6 desteği sunan cihazların yayınlanmasını beklemektedir.

Paylaş

Yorumdan çık