En popüler mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp sürekli güncelleme almakta ve her yeni güncelleme ile yeni özelliklere kavuşmaktadır. Çoğu kullanıcı Whatsapp’ı güncellemekte ancak güncelleme ile gelen özelliklerden habersizdir. Bu yazımızda Whatsapp’ın son zamanlarda aldığı yeni özellikleri sizlerle paylaşacağız.

1. Grup Görüntülü Arama

Whatsapp’ın 2018 yılında sunduğu en harika özelliği Grup görüntülü arama özelliğidir. Bu özellik sayesinde 4 kişiye kadar aynı anda grup görüntülü arama yapabilirsiniz.

Gönderilen Mesajı Silme

Gerçek hayatta olduğu gibi söylediğimiz bir sözü geri almak isteyebiliriz. Whatsapp’ta gönderdiğiniz bir mesajı artık silebilirsiniz. Tek yapmanız gereken gönderdiğiniz mesaja uzun basılı tutmak ve çöp kutusuna taşımak. Mesajı sadece kendinizden silebileceğiniz her iki taraftan da silebilirsiniz.

whatsapp mesaj silme

Sohbetlerin Kapladığı Alanları Görüntüleme

Geçtiğimiz günlerde Google ve Whatsapp arasında yapılan anlaşma ile Whatsapp yedekleri artık Google Drive’da sınırsız olarak depolanabilecek. Ancak yine de kiminle ne kadar konuştuğunuzu ve sohbetlerinizin ne kadar alan kapladığını öğrenebilirsiniz. Bunun için Ayarlar > Veri ve Depolama Kullanımı > Depolama Kullanımı Yolunu izleyebilirsiniz.

Whatsapp depolama alani kullanimi

Canlı Konum Gönderme

Whatspp’da artık Canlı Konumunuzu gönderebilirsiniz. Daha önce sadece konum gönderilebilirken artık canlı konumunuzu gönderebilirsiniz. Böylece siz hareket ettikçe konumunuz güncellenecek ve size gelen kişiyi olduğunuz yerde beklemeniz gerekmekyecektir. Canlı konumunuzu gönderirken 15 dakika, 1 saat ve 8 saat seçenekleriyle gönderebilirsiniz. Canlı Konum göndermek konum gönderme işlemiyle benzer şekildedir. Konum seçeneğini seçtikten sonra “Mevcut Konumu Paylaş” seçeneğini seçerseniz canlı konum göndermiş olursunuz.

whatsapp canli konum gonderme

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama

Güvenliğe önem veren biriyseniz İki Faktörlü Kimlik Doğrulamasını aktif hale getirebilirsiniz. İki Faktörlü Kimlik Doğrulama ile e-posta adresinizi ve 6 haneli şifrenizi belirlersiniz. Böylece hesabınıza giriş yapmak için bu şifreyi kullanmanız gerekir. İki Adımlı Kimlik Doğrulamayı aktifleştirmek için Whatsapp > Ayarlar > Hesap > İki Adımlı Doğrulama yolunu izleyin.

Verileriniz Kaybolmadan Telefon Numaranızı Değiştirebilirsiniz

Bildiğiniz gibi her Whatsapp hesabı bir telefon numarasına kayıtlıdır. Ve bazı durumlarda numaranızı değiştirmeniz gerekebilir. Neyse ki Whatsapp’ın yeni özelliği sayesinde hesabınızın numarasını değiştirebilir, böylece yeni aldığınız numaranız ile kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Whatsapp’da numara değiştirmek için Whatsapp > Ayarlar > Hesap > Numara Değiştir yolunu izleyin.

whatsapp numara degistirme

GIF Arama ve Gönderme

Whatsapp’a gelen yeni güncelleme sayesinde artık üçüncü parti bir uygulamaya gerek kalmadan direk uygulama içerisinden GİF gönderebilirsiniz. Android’de mesajlaşma kutucuğunun yanındaki emoji simgesine dokunun ve ekranın altından GIF sekmesini seçin. iPhone’da ise mesajlaşma ekranında + ikonuna dokunup “Fotoğraf ve Video Galerisi” seçeneğini seçin. Ekranın sol alt köşesinde bulunan GIF seçeneğini seçin.

whatsapp gif

iPhone’da Çevrimdışı Whatsapp Mesajları Gönderme

Uzun zamandır Android kullanıcıları çevrimdışı mesaj gönderme özelliğine sahiptiler ancak iPhone kullanıcılarına bu özellik sunulmamıştı. 2017 yılında gelen güncelleme ile artık iPhone kullanıcıları da internetleri olmadığı zaman Whatsapp mesajları yazıp gönderebiliyorlar. Tabi bu mesajlar internet bağlantısı gelene kadar sizin telefonunuzda kalıyor ve internet olduğu anda karşı tarafa iletiliyor.

Tek Seferde 30 Fotoğraf Gönderebilirsiniz

Whatsapp daha önceleri bir seferde 10 fotoğraf seçip göndermeye izin veriyordu. Artık 30 fotoğrafı seçip aynı anda gönderebilirsiniz. Bu özellikle Whatsapp Web için de geçerlidir.

Whatsapp Yazı Tipi Değiştirme

Whatsapp’da gönderdiğiniz yazıların tipini değiştirerek, kalın, italik ve üstü çizili olarak gönderebilirsiniz. Bunun için Whatsapp Yazı Tipi Değiştirme yazımıza bakabilirsiniz.

Whatsapp Gruplarına Yeni Özellikler

Whatsapp’ın en fazla kullanılan özelliklerinden biri de Whatsapp Grubudur. Her geçen gün daha fazla kişi tarafından kullanılan Whatsapp Grup, yeni güncellemeler ile iyileştirildi. Artık aşağıdaki özellikler kullanılabiliyor.

  • Birinin sizi Whatsapp grubuna eklemesi için izin istenmez ancak eklendiğiniz bir gruptan ayrılırsanız yönetici sizi tekrar hemen ekleyemez.
  • @, işareti ile kişileri etiketlebilir, ve yine @ işaretini kullanarak kaçırdığınız birşeyi kolayca bulabilirsiniz.
  • Whatsapp Gruplarında Açıklama bölümü vardır. Grup yöneticisi burada kuralları belirleyebilir ve grubun amacını anlatabilir.
  • Gruba kişi eklemek için arama kutucuğunu kullanabilirsiniz.

Whatsapp’ın az bilinen gizli özellikleri yazımızın burada sonuna geldik. Yazımızda özellikle 2018 ve 2017 yılında gelen yeni özellikleri ele almaya özen gösterdik. Sizlerde yorum kısmından beğendiğiniz ve az bilinen whatsapp özelliklerini bizlerle paylaşabilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık