Dünyada şuan en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması Whatsapp’tır. Özellikle cuma günleri, bayramlarda ve yeni yıl gibi günlerde birbirimize resimli mesajlar göndeririz. Ancak çoğu zaman bu resimli mesajlar galerimizde çok yer kaplar ve zamanla can sıkıcı olmaya başlar. İşte bunun için whatsapp’ın sunmuş olduğu bir ayar ile gelen fotoğraf ve diğer medyaların telefon Galerisine otomatik olarak kaydedilmesini engelleyebiliriz. Gelin şimdi Whatsapp’dan gelen fotoğrafları galeriye otomatik kaydetmeyi kapatma ve açmayı nasıl yapacağınızı anlatalım.

Şimdi burada iki soru ile karşı karşıyayız. Birincisi whatsapp’dan gelen fotoğrafların telefon galerisine kaydedilmesini engellemek, ikincisi ise whatsapp’dan gelen fotoğraflar galeride görünmüyor sorunu. Bu yazımızda her iki soruyu da cevaplayacağız.

Whatsapp Gelen Fotoğrafları Galeriye Kaydetme veya Kaydetmeyi Engelleme (Android)

Android’de Whatsapp uygulamasını açıp ekranın sağ köşesinde yer alan … üç noktaya dokunup Ayarlar > Depolama ve veriler yolunu izleyin. Medyayı otomatik indir başlığı altında Mobil veri kullanırken, Wi-Fi ağına bağlıyken ve Dolaşımdayken durumları için otomatik olarak indirilmesini istediğiniz medyaları (Fotoğraflar, Ses, Videolar, Belgeler) seçin. Veya hiçbirinin otomatik indirilmesini istemiyorsanız, kutucuklardaki tiki kaldırın yani hiçbirini seçmeyin.

whatsapp otomatik indirme

Whatsapp Gelen Fotoğraflar Galeride Görünmüyor Sorunu ve Çözümü

Whatsapp uygulamasını açıp ekranın sağ köşesinde yer alan … üç noktaya dokunup Ayarlar > Sohbetler yolunu izleyin. Açılan sayfada Sohbet Ayarları bağlığı altında yer alan Medya görünürlüğü seçeneğini aktifleştirin. Böylece yeni indirilen medyaları telefonunuzun Galerinde görebilirsiniz.

whatsapp medyayi galeride gosterme

Whatsapp Gelen Fotoğrafları Galeriye Kaydetme veya Kaydetmeyi Engelleme (iPhone)

iPhone kullanıcıları, Whatsapp uygulamasını açıp Ayarlar > Sohbetler yolunu izleyip Film Rulosuna Kaydet seçeneğini aktif ederek fotoğrafların galeriye kaydedilmesini veya pasif ederek kaydedilmemesini sağlayabilirler.

whatsapp iphone film rulosuna kaydet

Yukarıda anlattığımız gibi varsayılan olarak fotoğrafların galeriye kaydedilmesini veya kaydedilmemesini seçtikten sonra dilediğiniz kişiler için farklı ayar yapabilirsiniz. Örneğin tüm kullanıcılar için fotoğrafların galeride gösterilmesini engellediniz ancak bir arkadaşınızın gönderdiği fotoğrafların galeride gösterilmesini istiyorsanız, o kişinin detay sayfasını açın. Android’de Medya Görünürlüğü, iPhone’da ise Film Rulosuna Kaydet seçeneğiyle kişiye özel kaydetme tercihinizi yapabilirsiniz.

whatsapp android medya gorunurlugu
Android
whatsapp iphone film rulosuna kaydet kisi
iPhone
Paylaş

5 yorum

 1. Merhaba, ben telefona format attıktan sonra whatssapın sohbet yerinde kendi galerisinde herkese gönderdiğim medya görünmeye başladı fakat ben bunun görünmesini istemiyorum. nasıl kapatabilirim.
  2. bir konuda telefona format atıp whatssapı tekrar yüklediğimde whatssapa google pladen aç diyip girebilmeme rağmen telefon menüsünde whatsapp yoktur bunu nasıl düzeltebilirim .
  Not: yukarıda yazan yolları uygulamama rağmen hem telefon hemde whatsapp galerisinde resimler görünmeye devam ediyor.

 2. Merhaba, kimseden gelen foto ve videoların otomatik galeriye inmesini istemiyorum. Öyle ayar yaptım. Ancak istediğim/seçtiğim, beğendiğim bazı foto ve videoların kaydolmasını istiyorum. Foto veya video üzerine geldiğimde kaydet diye bir seçenek cıkmıyor nasıl kaybedebilirim. Fotoların ekran görüntüsünü cekiyorum ama video download edemiyorum.

 3. Merhabalar güncelleme geldikten sonra samsung telefonunda watsap ‘tan gelen resim ve videolarım galeride gözükmüyor
  1 sildim yükledim
  2 medya görünürlüğü açık konumda
  3 yüklerken tüm izinler kabul ettim.

Yorumdan çık