Whatsapp dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olduğu gibi fotoğraf ve video gönderme konusunda da en fazla tercih edilen uygulamadır. Ancak whatsapp ile fotoğraf ve video gönderirken ve bize gönderilen fotoğraf ve videoları açtığımız zaman internet paketinden veri kullanılmaktadır. Bu veri kullanımını kontrol etmek için whatsapp’ta otomatik indirmeyi kapatabilirsiniz. Android ve iPhone’da whatsapp otomatik indirme kapatma işlemini detaylı olarak anlatacağız.

Android: Whatsapp otomatik indirme kapatma

 • Whatsapp ana ekranında ekranın sağ üst köşesinde bulunan … üç noktaya dokunun ve açılan menüden Ayarlar seçeneğini seçin.
 • Ayarlar menüsünde bulunan Depolama ve veriler seçeneğini seçin.whatsapp otomatik indirme kapatma
 • Medyayı otomatik indir sekmesi altında “Mobil veri kullanırken“, “Wi-Fi’ya bağlıyken” ve “Dolaşımdayken” şeklinde 3 farklı internet bağlantısı seçenekleri yer alıyor.
 • “Mobil veri kullanırken” seçeneğine tıklayın ve tüm seçeneklerden (Fotoğraflar, Ses, Videolar, Belgeler) onayı kaldırın. Tabi burada tercih yine sizin, dilerseniz istediğiniz seçeneğe izin verebilirsiniz.
 • “Wi-Fi’ya bağlıyken” seçeneğinde tüm seçenekleri onaylayabilirsiniz çünkü internet kotanızdan veri gitmeyecek sadece wifi’ye bağlıysanız medyalar otomatik inecektir.
 • “Dolaşımdayken” seçeneğinde tüm onayları kaldırın. Çünkü Dolaşımdayken demek yurtdışında bulunduğunuzda operatörünüz o ülkedeki bir operatör firmasıyla anlaşmalıysa hattınız açık kalacaktır ve internet kullanmaya devam edeceksiniz. Bu da yüklü miktarda fatura demek olacaktır.

iPhone: Whatsapp otomatik indirme kapatma

iPhone’da da otomatik indirmeyi kapatma Android ile aynı şekilde yapılmaktadır. Ancak menüler arasında küçük farklılıklar bulunmaktadır.

 • Whatsapp uygulamasını açın.
 • Ayarlar > Saklama alanı ve veriler yolunu izleyin.
 • Hiçbir zaman“, “Wi-fi“, “Wi-fi ve Hücresel Veri” seçenekleri arasından dilediğinizi seçin.
 • Hiçbir zaman seçeneğini seçerseniz whatsapp’ta aldığınız fotoğraf, video ve belgeler dokunmadıkça indirilmez. Wi-Fi seçeneğinde sadece wi-fi’ye bağlıyken medyalar otomatik inecektir. Wi-Fi ve Hüceresel Veri seçeneğini seçtiğinizde ise internete bağlı olduğunuz her durumda medyalar otomatik olarak indirilecektir.
Paylaş

4 yorum

 1. otomatik indirme seceneklerinin hepsi kapali olmasina ragmen ses kayitlari otomatik olarak iniyor. nedendir acaba? 😐

 2. Evet aynı şekilde ses kayıtlarını kapalı diyorum fotolar WiFi diyorum videolar WiFi diyorum ama ses kayıtlarını otomatik indiriyor biri yardımcı olabilir mi

Yorumdan çık