Whatsapp mavi tık kapatma nasıl yapılır tüm detaylarıyla anlatacağız. Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp, sağladığı güzel özellikler sayesinde bu kadar popüler olmuştur. Bu özelliklerden biri de gönderilen mesajın okunduğunu gösteren mavi tik özelliğidir. Ancak bazı kullanıcılar gelen mesajı okuduklarının anlaşılmasını istememektedir. Bunun için de Okundu Bilgisi kapatma yani mavi tik kaldırma özelliği bulunmaktadır.

Whatsapp’da bir mesaj gönderdiğiniz zaman, gönderdiğiniz mesajın altında üç farklı tik işareti bulunur. Bunlar tek tik: mesajınız gönderildi, çift tik:mesajınız ulaştı, çift mavi tik:mesajınızı gönderdiğiniz kişi gördü anlamına gelmektedir. Esnek bir mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp, isteyenler için okundu bilgisi kapatma yani mavi tik kapatma seçeneğini sunmaktadır. Böylece size gelen mesajı okusanız bile karşı tarafta mavi tik görünmez, sadece çift tik görünür. Ancak okundu bilgisini kapattığınız zaman, sizde diğer tüm kişilerin mesajlarında mavi tik göremezsiniz. Yani mavi tiki kapattığınız zaman, siz de gönderdiğiniz mesajın okunup okunmadığını göremezsiniz.

Whatsapp Mavi Tik Kapatma

Whatsapp mavi tik kapatma iPhone ve Samsung, Xiaomi, Huawei, HTC, Sony, Nokia vb. android cihazlarda aynı şekilde yapılmaktadır.

  • Whatsapp uygulamasını açın. iPhone’da sağ alt köşede Ayarlar, Android cihazlarda sağ üst köşede üç nokta ve Ayarlar seçeneğini seçin.
  • Hesap seçeneğini seçin.
  • Gizlilik seçeneğini seçin.
  • Okundu Bilgisi seçeneğini pasif hale getirin.

whatsapp mavi tik kapatma

Böylece size gelen mesajları okuduğunuz zaman, karşı tarafta mavi tik olmaz ve mesajı okuduğunuzu anlamaz. Yalnız yukarıda belirttiğimiz gibi okundu bilgisini kapatırsanız, diğer kişilerin okundu bilgilerini göremezsiniz.

Not: Okundu bilgisi grup sohbetlerin için her zaman görülür. Yani grup sohbetlerinde mavi tik kapatma maalesef olmamaktadır.

Paylaş

Yorumdan çık