Uzun zamandır beklenen WhatsApp Toplulukları özelliği tüm dünyada kullanıma sunuldu.  Herkes bu özelliğin tam olarak ne olduğunu merak ediyor. Ayrıca birçok kişi WhatsApp Toplulukları ve grupları arasındaki farkın ne olduğunu merak ediyor. Bu yazıda Whatsapp Grup ve Topluluk arasındaki farklar neler cevaplayacağız. Öncelikle WhatsApp Toplulukları, kullanıcıların ilgili grupları bir araya getirmesine ve daha iyi bir şekilde organize etmesine olanak tanır. Bu, binlerce kullanıcının birkaç alt gruba ev sahipliği yapan bir topluluğa katılabileceği ve gerekli bilgileri zamanında alabileceği anlamına gelir. WhatsApp Toplulukları ile Gruplar arasında, kullanıcı sayısı, yönetici kontrolleri, gizlilik özellikleri ve daha birçok fark daha vardır. Şimdi gelin Whatsapp toplulukları ile whatsapp grupları arasındaki farkları sırasıyla inceleyelim.

Whatsapp Grup ve Topluluk Arasındaki Farklar Nelerdir?

Topluluklar Gruplara Bağlıdır

İlk olarak, WhatsApp grupları ve toplulukları farklı olmaktan çok benzerdir. Whatsapp grupları, kullanıcıları davet edebileceğiniz bir alandır ve herkes birbirine ilgili bir konuda mesaj gönderebilir. Gruplar, önemli konuları tartışmak, etkinlikleri planlamak ve organize etmek veya sadece sevdiklerinizle iletişim halinde olmak için kullanışlıdır.

Whatsapp Toplulukları ise tek bir çatı altında ilgili grupların bir koleksiyonudur. Bu, bir topluluğun gruplara bağımlı olduğu ve onlarsız var olamayacağı anlamına gelir. Bu özellik toplumları, kuruluşları, okulları ve öncelikle günlük iletişim için WhatsApp kullanan diğer birçok kişiyi güçlendirmek için tasarlanmıştır. WhatsApp Toplulukları, farklı grupları daha iyi organize etmenin ve bilgileri daha zahmetsiz bir şekilde dağıtmanın bir yolunu sunar.

WhatsApp Toplulukları, önemli duyuruları paylaşmak için tüm üyelerle ortak bir grup oluştururken bağımsız grupların kendi konuşmalarını ve toplantılarını ayrı olarak yapmalarına imkan tanır.

Tasarım ve Kullanıcı Arayüzü Değişiklikleri

Tasarım farkı, bazılarına önemsiz gelebilir ancak WhatsApp grupları ve toplulukları arasındaki farkı görmenizi sağlar. Her şeyden önce, topluluklarınıza WhatsApp içinde ayrı bir sekmeden erişilebilir. Android’de üst gezinme çubuğunda ve iPhone’da alt çubukta “Sohbetler” sekmesinin yanında yeni bir “topluluk” simgesi göreceksiniz.

WhatsApp’taki grupların yuvarlak bir profil resmi varken toplulukların yuvarlak dikdörtgen bir simgesi vardır. Ayrıca, topluluğunuza eklediğiniz grupların, onları tüm standart gruplarınızdan ayıran, tekrar eden bir dairesel simgesi vardır.

Kullanıcı Sayısı Farkları

Gruplar ve topluluklar arasındaki en büyük farklardan biri kullanıcı sayısıdır. Gruplar bağımsız olduğundan ve topluluklar birçok gruba sahip olabileceğinden, Whatsapp grupları çok daha fazla kullanıcı sayısına ulaşabilmektedir. Biz bu makaleyi yazarken, bir WhatsApp grubuna katılması için 512 katılımcıya kadar davet gönderebilirdiniz. Ancak bu sınır, önümüzdeki haftalarda 1.024 katılımcıya yükselecek şekilde ayarlandı.

Öte yandan, WhatsApp Toplulukları tek bir çatı altında 21 adede kadar gruba sahip olabilir. Ve matematiği yaparsanız, bir toplulukta en fazla 21.504 (21 x 1.024) katılımcı olabilir.

Duyuru Grubu

Şimdi, bir grup ile bir topluluk arasındaki büyüklük farkı bizi bir sonraki noktaya getiriyor. WhatsApp Topluluğunun oluşturulmasıyla topluluğa katılan bireysel grupların her üyesi otomatik olarak bir duyuru grubuna eklenir. Esasen topluluk yöneticilerinin (grup yöneticileri değil) önemli duyuruları veya diğer ilgili mesajları yayınlayabildiği bir yayın kanalıdır. Bu, artık herkese aynı anda hitap eden birden çok grup halinde iletileri kopyalayıp yapıştırmanıza veya iletmenize gerek kalmayacağı anlamına gelir.

Örneğin bir okuldaki her bir sınıfın bir Whatsapp grubu olabilir. Ve bu okul bir Whatsapp Topluluğu kurarak tüm sınıf gruplarını bir araya getirebilir. Böylece okul genelinde yapılacak olan bir duyuru, Topluluk üzerinden yapılabilir. Bu da her grubun bunu tek tek paylaşması zahmetini ortadan kaldırmış olur.

Ayrıca, bir topluluğun parçası olan bir duyuru grubunun kendi avantajları vardır. Birincisi, üyeler mesaj bombardımanına tutulmamak ancak topluluğun bir parçası olarak kalmak için duyuru grubundan ayrılmayı seçebilirler.

Yönetici Yetkileri

Whatsapp Gruplarda olduğu gibi, WhatsApp Topluluklarında da en yüksek güç Yöneticidedir. Topluluk oluşturucu her şeye başkanlık ederken, topluluk yöneticileri üyeleri yönetmeye ve kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Yöneticiler, topluluğun bir parçası olan üyeleri ve grupları ekleyebilir veya kaldırabilirler. Yöneticiler duyuru grubunda mesaj gönderebilir ve başkaları tarafından gönderilen mesajları silebilir. Ayrıca topluluk başlığını, açıklamasını ve simgesini düzenleme yetkisine de sahiptirler.

Artırılmış Kullanıcı Gizliliği

Evet, WhatsApp nihayet Topluluklar’ın piyasaya sürülmesiyle çok ihtiyaç duyulan bir gizlilik özelliğini hayata geçirdi. Herhangi bir WhatsApp grubunun parçasıysanız, grup ayarına gittiğinizde, katılımcıların tam listesini görebileceksiniz. Kişilerini kaydetmemiş olsanız bile, telefon numaralarını görebileceksiniz. Topluluklarda bu böyle değil!

WhatsApp Topluluklarında, yalnızca üye sayısını görebilirsiniz. Üyelerin tam listesini ve telefon numaralarını burada göremezsiniz. Burada yalnızca topluluk oluşturucu, yöneticiler ve kendi bilgileriniz size görünür. Ayrıca, parçası olduğunuz bireysel gruplardaki katılımcıların listesini de görebilirsiniz.

Görüntülü ve Sesli Arama

WhatsApp Topluluklarının kendi başına bir görüntülü veya sesli arama seçeneği yoktur. Ayrıca duyuru grupları, topluluğa davet edilen daha küçük tartışma gruplarından 5.000’e kadar üyeyi içerebildiğinden, oraya görüntülü veya sesli arama butonlarını eklemek mantıklı değildir.

Toplantılar yapmak veya konuları kendi aranızda tartışmak için bu küçük gruplara güvenmeniz gerekecek. Bunu desteklemek için WhatsApp kısa süre önce sesli veya görüntülü aramadaki katılımcı sayısı sınırını 32 üyeye çıkardı.

Kullanıcıları Atmak Daha Kolay

Bu özellik kuruluşlar, okullar ve diğer topluluklar için önemli bir özelliktir ancak kötü niyetli bir şekilde kullanılabilir. Testlerimiz sırasında bir üyeyi yalnızca Whatsapp topluluklarından değil, aynı zamanda parçası oldukları gruptan kaldırabileceğinizi gördük. Bu özellik, bir değişiklik olduğunda üye listesini hızla güncelleyebilen toplum yöneticileri için kullanışlı olacaktır.

Sahiplik Aktarma Yok

Whatsapp gruplarını uzun süredir kullanıyorsanız ve birkaçında yöneticiyseniz, yönetici olduğunuzda bir gruptan ayrılmanın, sahipliği ve yönetici rolünü grubunuzdaki başka bir kullanıcıya aktardığını bilirsiniz. Ancak Topluluklar için durum böyle değil. Topluluğun yöneticisi topluluktan çıkamaz veya sahipliği başkasına aktaramaz.

WhatsApp Grubu ve Topluluk Arasındaki Benzerlikler

WhatsApp topluluğunun kendisi gruplardan oluştuğu için, gruplara uygulanan tüm özellikler ve kurallar burada da aynıdır. WhatsApp topluluğu ve grupta benzer olan özellikler şunlardır:

  • Ayrıntılı yönetici kontrolleri
  • Gruptaki herhangi bir mesajı silme yeteneği
  • Açıklama ve simge değiştirebilme
  • 2 GB’a kadar belge/ dosya paylaşımı
  • 32 kişilik görüntülü ve sesli arama
  • Sohbet içi WhatsApp anketleri
  • WhatsApp mesajlarında emoji tepkileri
  • Yeni mesajlar için bildirimleri sessize alma
  • Uçtan uca şifreli mesajlar ve çağrılar

Bunlar, WhatsApp gruplarında zaten mevcut olan ve Topluluklar içinde de erişilebilir olan tüm özelliklerdir.

Paylaş

Yorumdan çık