Facebook, resmi blog sayfası üzerinden yaptığı duyuruda Whatsapp‘ın yeni özelliğini tanıttı. Artık Whatsapp’ta bir fotoğraf veya video gönderirken, “bir kez görüntülenen” özelliğini seçip gönderebileceksiniz. Bu şekilde gönderdiğiniz fotoğraf ve videolar, karşı tarafın telefonuna kaydedilmez ve fotoğraf/video görüntülendikten sonra silinir.

Kaybolan mesajları birçoğumuz biliriz. Bir mesaj gönderdikten sonra mesajın silinmesi gizliliği korumak için oldukça önemlidir. Aynı şekilde gönderdiğiniz bir fotoğraf veya videonun da, bir kere görüntülendikten sonra silinmesi oldukça güzel bir seçenektir. Whatsapp yeni güncelleme ile birlikte kaybolan fotoğraf/video özelliğini devreye sokuyor.

Whatsapp’ta bir fotoğraf veya video gönderirken, “Bir Kez Görüntüle” seçeneğini seçip gönderdiğiniz zaman, karşı taraf fotoğrafı görüntüledikten sonra fotoğraf silinir. Ayrıca fotoğraf/video karşı tarafın telefonuna kaydedilmez. Bir Kez Görüntüle seçeneği ile fotoğraf/video gönderdiğiniz zaman, karşı taraf fotoğrafı/video gördüğü zaman, gönderi “Açıldı” bilgisiyle size gözükür.

Örneğin, saçınızı kestiniz ve arkadaşınıza fotoğrafını göndereceksiniz, ancak bu fotoğrafın onda sürekli kalmasını istemiyorsanız bu özelliği kullanabilirsiniz. Veya Wi-Fi şifresini biriyle paylaşacaksınız ancak telefonunda kayıtlı kalmasını istemiyorsanız bu özellik işinizi görecektir.

whatsapp kaybolan fotograf

Facebook’un resmi blogunda değindiği gibi bu özellik gizlilik sağlamaktadır ancak yine de güvenmediğiniz kişilere gizli bilgilerinizi göndermeyin. Zira Bir Kez Görüntüle seçeneğini ile gönderdiğiniz bir fotoğraf veya videoyu, karşı taraf ekran görüntüsü veya ekran kaydı yaparak kaydedebilir. Bu gibi durumlarda size bildirim de gelmez.

Kaynak

Paylaş.

Yorum Yap