Veri dolaşımı nedir? Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom gibi operatör firmaları müşterinin yurtdışı seyahatlerinde telefon görüşmesi, sms ve internet kullanımı yapabilmeleri için yurt dışında hizmet veren operatörlerle iş birliği yapmaktadırlar. Böylece insanlar yurt dışına çıktıkları zaman yeni bir sim kart almak yerine, kendi sim kartlarıyla yurt dışında internet, konuşma ve sms hizmeti almaya devam edebilmekteler. Bunu sağlayan şey Veri Dolaşımı özelliğidir. Ancak yurt dışında kullanılan internet, konuşma ve sms gibi hizmetler yüksek ücretlerle faturaya yansıtılmaktadır. Bundan dolayı çoğu kullanıcı yurt dışında veri dolaşımını kapatma gereği duymaktadır.

Veri dolaşımı nedir?

Veri dolaşımı, Türkiye’de kullandığınız operatörün, yurtdışındaki operatörlerle yapmış olduğu anlaşma sayesinde hattınızı yurt dışında kullanmanızı sağlayan bir özelliktir. Örnekle açıklamak gerekirse Turkcell, Irak’ta hizmet veren Korek operatör firmasıyla anlaşmalıdır. Böylece Irak’a gittiğiniz zaman hattınız yine sinyal çekmeye devam eder böylece internet, konuşma ve sms hizmetlerini kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak kendi hattınızı yurtdışında kullanmak size yüksek bir maliyet getirecektir. Bundan dolayı Veri Dolaşımını kapatmayı tercih edebilirsiniz.

Veri dolaşımını açma ve kapatma

  • Telefonunuzda Ayarlar uygulamasını açın.
  • Bağlantılar seçeneğini seçin.
  • Mobil Ağlar seçeneğini seçin.
  • Veri Dolaşımı seçeneğini buradan Açık veya Kapalı konuma getirebilirsiniz.veri dolasimi acma kapatma

Telefon modeline ve android sürümüne bağlı olarak menüler farklılık gösterebilir ancak genel olarak Veri Dolaşımı özelliği “Mobil Ağlar” veya “Kablosuz ve Ağlar” menüsü altında yer almaktadır. Biz örneğimizde Android 13 işletim sistemi yüklü Samsung Galaxy A52 modelini kullandık. Siz de benzer veya aynı yolu kullanarak Samsung, Xiaomi, Huawei, Oppo gibi Android telefonlarda ve iPhone’da Veri Dolaşımını kapatabilir veya açabilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık