Telefonda ücretli uygulama ve oyun indirmeyi ve uygulama içi satın almayı kapatabilirsiniz. Uygulama içi satın alma kapatma nasıl yapılır anlatacağız.

Uygulama için satın alma sonucu yüklü kredi kartı ekstrelerinle karşılaşmayı eminim kimse istemez. Bu durum özellikle çocuklu ailelerin başına geliyor. Ücretsiz olduğu için indirilen bir oyun çocuğun eline veriliyor ve çocuk oyun içindeki ücretli öğeleri satın alıyor… İşte bu durumun önüne geçmek için uygulama içi satın almayı kapatmanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz. Gelin lafı fazla uzatmadan uygulama için satın alma kapatma nasıl yapılır anlatalım.

Uygulama içi satın alma kapatma (Android)

  • Google Play Store’de sağ üstte yer alan Profil resminize dokunup açılan menüden Ayarlar seçeneğini seçin.
  • Kimlik Doğrulaması başlığına dokunun ve açılan listeden Satın alma işlemlerinde kimlik doğrulaması iste seçeneğine dokunun.
  • Açılan sayfada Bu cihazda Google Play’den yapılan tüm satın alma işlemleri… seçeneğini seçin ve Tamam butonuna dokunun.uygulama içi satın alma kapatma

Artık Play Store’den indireceğiniz ücretli oyun ve uygulamalar için ve uygulama içinde yer alan ücretli öğeleri satın almak istediğinizde sizden kimlik doğrulaması istenecektir. Yani cihazınızda kayıtlı olan Gmail şifrenizi girmeniz istenecektir. Eğer şifrenizi girmezseniz veya hatalı girerseniz satın alma işlemi gerçekleşmeyecektir.

Google Play uygulamalarını satın alma seçeneklerine Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom satın alma seçeneği eklendi. Eğer operatörünüzden satın almaları açtırmadıysanız satın alma işlemi gerçekleşmeyecektir. Ancak yine de müşteri hizmetlerini arayarak satın alma seçeneğinin kapalı olup olmadığını teyit ettiriniz.

iPhone Uygulama İçi Satın Alma Kapatma

iOS işletim sistemine sahip iPhone, iPad ve iPod Touch‘da uygulama içi satın almaları kapatmak için Sınırlamalar özelliğini kullanabilirsiniz. Sınırlamalar özelliğini aktif hale getirerek bir Sınırlama Parolası oluşturulur ve satın alma işlemlerinde bu özel parolayı girmeniz istenir. Aşağıdaki adımları yaparak iPhone’da uygulama içi satın almayı kapatabilirsiniz.

  • Ayarlar > Genel > Sınırlamalar sekmesine gelin.
  • Sınırlamaları Etkinleştir” seçeneğini seçin.
  • Açılan ekranda sizden bir Parola belirlemeniz istenecektir. Unutmayacağınız 4 haneli bir parola belirleyin. Bu parola sadece satın almalarda kullanacağınız bir paroladır.

iphone-sinirlamalar-etkinlestirme

  • Sınırlamalar sayfasında izin verdiğiniz yani parola istenmeyen uygulamalar yeşil onaylıdır. Buradaki “Uygulama içi Satın Alma” seçeneğini pasif ederseniz sadece uygulama için satın almalarda parola sorulacaktır. Eğer tüm satın almaları engellemek istiyorsanız iTunes Store, iBook Store, App Store gibi seçenekleri de pasif hale getirmeniz gerekmektedir.

iphone-sinirlamalar-uygulama-ici-satin-alma-kapatma

Android ve iOS’da uygulama içi satın almayı ve ücretli uygulama indirmeyi bu şekilde engelleyebilirsiniz. Sormak istediğiniz soruları bize yorum kısmından sorabilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık