Ana sayfa BLOG Uygulama İçi Satın Almayı Kapatma (Android ve iOS)

Uygulama İçi Satın Almayı Kapatma (Android ve iOS)

0

Android ve iOS cihazlarınıza ücretli uygulama ve oyun indirmeyi engelleyebilir, uygulama içi satın almaları kapatabilirsiniz. Sizler için uygulama satın alma nasıl kapatılır resimli ve videolu olarak anlatacağız.

Android Uygulama İçi Satın Alma Kapatma

Google Play’de yer alan ücretli oyun ve uygulamaları indirmeyi engelleyebilir ve uygulama içi satın almayı kapatabilirsiniz. Özellikle çocukların Clash of Clans, Clash Royale, Subway Surfers gibi oyunlarda bilinçsizce ücretli öğeleri almalarını engellemek için bunu yapmak gerekmektedir. Yoksa ay sonunda kredi kartı ekstrenizde sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Aşağıdaki adımları yaparak uygulama için satın almaları kapatabilirsiniz.

  • Google Play Store’yi açın ve sol üst köşedeki menü simgesine donunun.
  • Açılan menüde yer alan Ayarlar seçeneğini seçin.
  • Ayarlar menüsünde bulunan “Satın alma işlemleri için kimlik doğrulaması iste” seçeneğini seçin.

android-uygulama-satin-alma-kapatma

  • Açılan pencerede “Bu cihazda Google Play’den yapılan tüm satın alma işlemleri için” seçeneğini seçin.

google-play-kimlik-dogrulamasi

Artık Play Store’den indireceğiniz ücretli oyun ve uygulamalar için ve uygulama içinde yer alan ücretli öğeleri satın almak istediğinizde sizden kimlik doğrulaması istenecektir. Yani cihazınızda kayıtlı olan Gmail şifrenizi girmeniz gerekecektir. Eğer şifrenizi girmezseniz veya hatalı girerseniz satın alma işlemi gerçekleşmeyecektir.

Google Play uygulamalarını satın alma seçeneklerine Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom satın alma seçeneği eklendi. Eğer operatörünüzden satın almaları açtırmadıysanız satın alma işlemi gerçekleşmeyecektir. Ancak yine de müşteri hizmetlerini arayarak satın alma seçeneğinin kapalı olup olmadığını teyit ettirebilirsiniz.

iPhone Uygulama İçi Satın Alma Kapatma

iOS işletim sistemine sahip iPhone, iPad ve iPod Touch‘da uygulama içi satın almaları kapatmak için Sınırlamalar özelliğini kullanabilirsiniz. Sınırlamalar özelliğini aktif hale getirerek bir Sınırlama Parolası oluşturulur ve satın alma işlemlerinde bu özel parolayı girmeniz istenir. Aşağıdaki adımları yaparak iPhone uygulama içi satın alma kapatma işlemini yapabilirsiniz.

  • Ayarlar > Genel > Sınırlamalar sekmesine gelin.
  • Sınırlamaları Etkinleştir” seçeneğini seçin.
  • Açılan ekranda sizden bir Parola belirlemeniz istenecektir. Unutmayacağınız 4 haneli bir parola belirleyin. Bu parola sadece satın almalarda kullanacağınız bir paroladır.

iphone-sinirlamalar-etkinlestirme

  • Sınırlamalar sayfasında izin verdiğiniz yani parola istenmeyen uygulamalar yeşil onaylıdır. Buradaki “Uygulama içi Satın Alma” seçeneğini pasif ederseniz sadece uygulama için satın almalarda parola sorulacaktır. Eğer tüm satın almaları engellemek istiyorsanız iTunes Store, iBook Store, App Store gibi seçenekleri de pasif hale getirmeniz gerekmektedir.

iphone-sinirlamalar-uygulama-ici-satin-alma-kapatma

Aşağıdaki videoda android cihazlar için satın alma kapatma nasıl yapılır anlattık ve test ettik. İyi seyirler.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı yazın