Telefonlarda bulunan Uçak Modu veya diğer adıyla Uçuş Modu birçok sebeple kullanılır. Uçakla yolculuklarda kullanılan Uçuş Modu ayrıca çocukların internette gezmesini engellemek, telefonu daha hızlı şarj etmek, telefon ip adresini değiştirmek veya whatsapp gibi mesajlaşma uygulamalarda okundu bilgisini gizlemek için de kullanılabilir.

Biz örneğimizde Samsung Galaxy S6 ile Uçuş Modunu açıp kapatmayı göstereceğiz. Ama tüm android telefonlarda Uçuş Modu / Uçak Modu aynı şekilde açılıp kapatılmaktadır.

Telefonu uçak moduna almak için hızlı erişim menüsü veya Ayarlar bölümünü kullanabilirsiniz.

Telefonun üst tarafından tutup çekerek hızlı erişim menüsünü açın. Burada Uçak şeklindeki simgeye dokunduğunuz zaman Uçuş modu aktif olacak simgede mavi renge dönerek aktif olduğu belirtecektir. Uçuş modundan çıkmak için yine bu uçak simgesine dokunarak uçuş modunu pasif hale getirebilirsiniz. Telefon uçuş moduna geçtiği zaman şebeke çubuğu yerine küçük bir uçak simgesi gözükür.

ucus-modu-hizli-menu

Eğer telefonunuzun hızlı ayarlar menüsünde uçuş modu yoksa telefonunuzdan Ayarlar bölümüne girin. Burada Uçuş Modu seçeneğini seçin ve açılan sayfadan sürgüyü sağa çekerek aktif hale getirin. Uçuş modunu kapatmak için yine aynı menüden uçak modunu kapatabilirsiniz.

ucak-modu

Telefonu Uçuş Moduna aldığınız zaman arama, mesajlaşma ve mobil veri devre dışı kalır. Ayrıca Wi-Fi ve Bluetooth da kapatılır ancak dilerseniz wi-fi ve bluetoothu açabilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık