Son dönemde yaptığı güncellemelerle adından sıkça bahsettiren Twitter yeni bir özelliği ile karşımıza çıktı. Twitter’ın resmi hesabından paylaşılan gönderide, kullanıcıların tartışmalı (doğruluğu şüpheli) bir tweet’i beğendiklerinde bir uyarı mesajıyla karşılaşacakları belirtildi. Bu yeni uyarı sistemiyle yanlış ve yalan haberlerin yayılmasının önlenmesi amaçlanıyor.

Bildiğiniz gibi Twitter’da uzun zamandır, etiketli bir içerik eğer tartışmalıysa bunu retweet etmek istediğinizde bir uyarı penceresiyle karşılaşıyordunuz. Şimdi benzer uyarı tartışmalı bir tweet’i beğendiğinizde de karşınıza çıkacak. Bu yeni özelliğin amaçlarından biri de COVID-19 hakkındaki yanlış bilgilerin yayılmasını önlemek.

Twitter’ın resmi hesabından gönderilen Tweet’te bu yeni özellik ile COVID-19 başta olmak üzere diğer medya haberlerinde yanıltıcı bilgilerin yayılmasını önlemek istedikleri belirtildi. Ayrıca tartışmalı tweet’lerin paylaşımının %29 oranında azaldığı belirtildi.

twitter this is disputed

Twitter yaptığı açıklamada daha önce kullanıma sundukları, tartışmalı tweetleri retweet ederken çıkan uyarı ekranının, yanlış haberlerin yayılmasını %29 oranında azalttığını duyurdu. Tabi böyle bir uyarı ekranı ile karşılaşmak için paylaşımda etiket kullanılması gerekiyor. Twitter bu konuda henüz bir açıklama yapmış değil.

Günümüzde sosyal medyanın önemi her geçen gün artıyor. Hatta birçok haberi artık çeşitli sosyal medya siteleri üzerinden öğreniyoruz. Hal böyleyken, sosyal medya platformlarının kendilerini, güvenilirlik açısından güncellemeleri oldukça büyük önem arz ediyor. Twitter’ın bu yeni güncellemesini beğeniyle karşılıyoruz. Umarız yakın zamanda trol hesapları tespit edecek güzel bir sistem ile karşımıza çıkarlar.

Kaynak

Paylaş.

Yorum Yap