Geçtiğimiz hafta Elon Musk tarafından satın alınan Twitter, Circle (Çevreler) özelliğini test etmeye başladı. Çevreler özelliği ile gönderdiğiniz bir tweet’i 150 kişiye kadar seçtiğiniz belli kişilere gönderebiliyorsunuz. Özellik iOS, Android ve Web platformunda sınırlı sayıda kişiye gönderildi.

Bugün Twitter Çevreler’i test etmeye başladı. Twitter Circle’ı Instagram’daki “Yakın Arkadaşlar” listesinin karşılığı olarak düşünebilirsiniz. Çevrenize Tweet gönderirken, yalnızca Çevrenize ekledikleriniz Tweetlerinizi görebilir ve yanıtlayabilirler. Twitter, Twitter Circle hakkında her şeyi açıklayan yeni bir Yardım Merkezi sayfası yükledi. Yazının sonunda yer alan kaynak bağlantısına tıklayarak bu sayfaya ulaşabilirsiniz.

Twitter Çevresi özelliklerini sizlere kısaca özetleyelim. Twitter Çevresine 150 kişi ekleyebiliyorsunuz. Bir tweet gönderirken, gönderi ekranında Herkes veya Çevre seçeneğini seçebileceksiniz. Yani bu ayar kalıcı değil, her tweet’te kendi tercihinizi belirleyeceksiniz. Çevrenizdeki kullanıcıların tam listesini yalnızca siz görebilirsiniz ve bir Çevrede paylaşılan Tweetler Retweetlenemez.

Son olarak, bir Çevreye eklendiyseniz, kendinizi o çevreden çıkaramazsınız. Twitter bu konuda, dahil olmak istemediğiniz konuşmaların sesini kapatmanızı öneriyor.

Twitter, Çevre özelliğini küresel olarak bazı kullanıcılarla test ediyor. Test grubunun bir parçası olup olmadığınızı görmek için Android, iOS veya Twitter.com’da bir Tweet oluşturduğunuzda bir Çevre seçeneğinin açılıp açılmadığını kontrol edebilirsiniz.

Twitter’ın, Twitter Çevresi hakkında hazırladığı yardım sayfasına buradaki linkten ulaşabilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık