Ana sayfa Sosyal Medya Twitter Blue Nedir? Twitter Blue Özellikleri ve Fiyatı

Twitter Blue Nedir? Twitter Blue Özellikleri ve Fiyatı

0

Twitter’ın ücretli abonelik sistemi için çalıştığına dair söylentiler geçtiğimiz Temmuz ayında ortaya çıkmıştı. Nihayet, Twitter Blue adı verilen ücretli abonelik sistemi kullanıma sunuldu. Twitter blue nedir? Twitter blue’nun sunduğu ekstra özellikler neler ve twitter blue fiyatı ne kadar gibi soruları bu yazımızda cevaplayacağız.

Twitter Blue Nedir?

Twitter Blue, Twitter’ın ücretli abonelik sistemidir. Twitter’da ekstra özellikler isteyen ileri düzey kullanıcılara hitap eder. Şu anda küçük bir ücret karşılığında dört ek özellik: Tweet’i Geri Alma, Yer İşaretli Klasörü, Okuma Modu ve Farklı Renk Temaları ve Uygulama Simgesi sunmaktadır.

Twitter Blue Ücreti Ne Kadar?

Twitter Blue’nun aylık ücreti ülkelere göre değişmekle beraber yaklaşık olarak 3 Dolar‘dır. Bu fiyat Kanada’da 3,49 CAD (2,88$), Avustralya’da 4,49 AUD (3,44$) olarak belirlenmiştir.

NOT: Twitter blue’nun özelliklerine geçmeden önce, bunun şuan Kanada ve Avustralya’ki kullanıcılara açıldığını yakın zamanda ise diğer bölgelerle beraber Türkiye’de de kullanıma sunulacağını belirtelim. Ayrıca Twitter Blue için aylık abonelik sistemi şuan sadece iOS platformunda yapılabiliyor.

Twitter Blue Özellikleri

1. Tweet’i Geri Alma

Bir tweet gönderdikten hemen sonra sık sık yazım hataları görüyorsanız, tweet’i geri alma özelliği tam size göre. Gönderilen tweet’in takipçilerinize ulaşmadan önce önizlemesini görmenizi sağlar. Bu, birisi görmeden önce bir tweet’i silmek isteyen kullanıcılar için mükemmel bir çözümdür.

twitter blue geri al

Kullanıcılara düzenleme düğmesine benzer bir şey sunmak amacıyla Twitter, Twitter Blue’nun bir parçası olarak bir Geri Al tweet özelliğini getirdi. Adından da anlaşılacağı gibi, 30 saniyeye kadar bir zamanlayıcı ayarlayabilir ve bu süre içinde tweet’i geri almayı seçebilirsiniz. Son kullanma süresini de 5, 10 veya 20 saniyeye kısaltabilirsiniz. Bunun kullanıcılara esas olarak verdiği şey, tweet’lerini gözden geçirmeleri için bir ön izleme penceresidir.

Tweet’ler yalnızca ‘göndermeyi geri al’ süresi sona erdikten sonra paylaşılır. Ancak tweeti inceledikten sonra zamanlayıcıyı atlamak için “Şimdi gönder” butonuna dokunabilirsiniz. Ancak bir yazım hatası görürseniz, “Geri Al” düğmesine dokunun, tweet’i yeniden tasarlayın ve ardından dünyayla paylaşın.

2. Yer İşaretleri Klasörü

Birçok kullanıcı tüm Twitter’ı yer imlerinde düzenlemenin bir yolunu istemektedir. Yeni Yer İşareti klasörleri özelliği aradığınız şey olabilir. Yer İşareti Klasörleri ile, beğendiğiniz tweet’lerinizi klasörler halinde gruplayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken klasör adları atamak ve işaretlenmiş tweetleri klasörlere taşımak.

twitter blue yer isaretleri klasoru

Bu özelliği sevsek de Twitter, bu kadar basit bir şey için ücret talep etmemelidir diye düşünüyoruz.

3. Okuma Modu

Okuma Modu, uzun ileti dizilerini her birini ayrı bir tweet olarak sunan mevcut kullanıcı arayüzünden farklı olarak, daha kolay okumanız için bu tweet’leri tek bir sayfada topluyor.

twitter blue okuma modu

Konuları bir blog yazısı gibi okumayı tercih eden Twitter kullanıcıları, Twitter Blue aboneliğinde yer alan Okuyucu modunu kesinlikle beğenecekler.

4. Renk Temaları ve Uygulama Simgesi

Ücretli abonelik sistemi Twitter Blue’yu satın aldığınızda, iOS’ta Twitter mobil uygulamasının renk temasını ve uygulama simgesini özelleştirebilirsiniz. Mevcut renk seçenekleri arasında Mavi, Sarı, Kırmızı, Mor, Turuncu ve Yeşil bulunur.

twitter blue renkler

Twitter Blue ile gelen özellikler şimdilik bunlar. Sizce bu ek özellikler için Twitter’a ücret ödemeye değer mi?

Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri lisans bölümünden mezun olan yazar, yazılım, teknoloji, mobil cihazlar, sosyal medya, uygulamalar ve oyunları yakından takip ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı yazın