Pazartesi günü, bazı TikTok kullanıcıları 10 dakikaya kadar video yükleyebileceklerine dair bir bildirimle karşılaştı. TikTok konuyla ilgili yaptığı açıklamada, güncellemenin küresel olarak gerçekleştiğini doğruladı. TikTok’un yaptığı bu hamle ile Youtube’u rakip olarak gördüğü düşünülmeye başlandı. Gelin detaylara bakalım.

Tiktok 10 dakikalık videolara izin vermesinin ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bugün, dünyanın dört bir yanındaki içerik oluşturucularımıza daha da yaratıcı olanaklar sunacağını umduğumuz 10 dakikaya kadar olan videoları yükleme özelliğini kullanıma sunmaya başlamaktan heyecan duyuyoruz.” Belirli sayıda kullanıcı zaten platforma beş dakikalık videolar yükleyebiliyordu, ancak TikTok’un en son güncellemesiyle herkes daha uzun videolar yayınlayabilecek. Bu değişiklik daha fazla kullanıcı çekebilir ve genel etkileşimi artırabilir, ancak daha uzun videoların TikTok’un ‘Sizin İçin’ algoritmasıyla iyi çalışıp çalışmayacağını göreceğiz.

TikTok başlangıçta 1 dakikalık sınırını geçen Temmuz ayında 3 dakikaya çıkarmıştı. Daha sonra bazı kullanıcılara 5 dakikalık video imkanı sunmuştu. Şirket, TikTok’ta video başına izin verilen süreyi uzatarak, kullanıcılarından daha fazla etkileşim almayı umuyor. Ve tabi bu da daha yüksek reklam gelirleriyle sonuçlanabilir. TikTok’un bu hamlesi ile içerik üreticileri daha uzun videolar paylaşabilecek. Hal böyle olunca akla ilk gelen Youtube’un nasıl etkileneceği oldu. Tabi TikTok’un bu yeni özelliği platforma ilgiyi arttırır mı? onu da izleyip göreceğiz.

Birçok sosyal medya uzmanı TikTok’un bu hamlesinin daha fazla reklam geliri getireceğini söylüyor. Yeni özellik etkileşim alabilir ancak TikTok’un en sevilen özelliği olan hemen atlatma işlevi, uzun videolar için çok da doğru olmayacaktır. Gelen tepkilere göre TikTok uzun videolar için ayrı bir sekme açarsa daha iyi olacak gibi gözüküyor.

Paylaş

Yorumdan çık