Tik işareti (✓) diğer adıyla onay işareti nasıl yapılır bu yazımızda farklı yöntemlerle anlatacağız. Klavyede tik işareti ✓ yapmanın farklı yöntemleri bulunmaktadır. Ayrıca pratik olarak kopyala yapıştır yaparak da tik işaretini yazabilirsiniz. Şimdi gelin 4 farklı yolla tik işareti nasıl yapılır? tüm detaylarıyla bakalım.

Tik işareti nasıl yapılır?

Klavyede tik işareti (check mark) yapmak için ALT + 0252 kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Word, Excel, PowerPoint, notepad, photoshop gibi programlarda ALT tuşuna basılı tutup 0252 yazdığımız zaman ✓ tik işareti çıkacaktır. Çoğu kişide tik işareti yerine ü harfi çıkabilmektedir. Eğer sizin de ekranınıza tik işareti yerine ü harfi çıkıyorsa aşağıdaki yöntemlere geçebilirsiniz.

Tik işareti kopyala ✓

Tik işareti yapmanın en pratik yöntemlerinden biri de tik işaretini kopyala yapıştır yaparak kullanmaktır. Başlıktaki büyük tik işaretini veya yandaki tik işaretini kopyalayabilirsiniz.

Word ve Excel’de tik işareti nasıl yapılır?

Word, Excel, PowerPoint, Photoshop gibi hemen tüm programlarda bulunan Wingdings yazı stili, klavyede bulunmayan özel karakterleri yazmak için kullanılır. Kullandığınız programda Wingdings yazı stilini seçip ü harfine bastığınız zaman ekranda ✓ tik işareti yazacaktır.

tik isareti nasil yapilir wingdings

Karakter eşlem ile tik işareti yapma

✓ tik işaretini bilgisayarda yapmanın diğer bir yöntemi ise Windows işletim sisteminde bulunan Karakter Eşlem özelliğini kullanmaktır. Arama bölümüne Karakter Eşlem yazıp açılan menüden Karakter Eşlem’e tıklayın. Yazı Tipi olarak Segoe UI Symbol‘u seçin. Karakter Kümesi olarak Unicode‘u seçin. Unicode’a git yazan kutucuğa 2713 yazın. Karşınıza Tik İşareti çıkacaktır. Seç ve Kopyala butonlarını kullanarak ✓ tik işaretini kopyalayıp kullanabilirsiniz.

tik isareti karakter eslem

Telefonda tik işareti nasıl yapılır?

iPhone ve Android telefonda tik işareti yazmak için en pratik yöntem kopyala yapıştır yöntemidir. Buradan ✓✓✓✓✓  tik işaretini kopyalayıp istediğiniz yere yazabilirsiniz.

Mavi tik işareti kopyala ☑️

Yandaki mavi tik işaretini seçip kopyala yapıştır yaparak kullanabilirsiniz. ☑️

Paylaş

Yorumdan çık