Telefonunuz çalıyor ve o an müsait değilsiniz ancak karşı tarafa da bunu belirtmek istiyorsanız akıllı telefonlarda bulunan otomatik mesaj gönderme özelliği size yardımcı olacaktır. Telefonunuz çaldığında, cevap verecek durumda değilseniz, otomatik mesaj göndererek durumu belirtebilirsiniz.

Android ve iOS akıllı telefonlarda otomatik mesaj gönderme özelliği bulunmaktadır. Araba kullanırken, toplantıdayken, dersteyken veya müsait olmadığınız bir zamanda gelen çağrıyı direk reddetmek yerine karşı tarafa otomatik mesaj göndererek telefonu meşgule alabilirsiniz.

Otomatik mesaj nasıl gönderilir ?

  • Telefonunuza bir çağrı geldiğinde yani biri sizi aradığı zaman telefonun alt kısmında “Mesaj Gönder” diye bir seçenek çıkmaktadır. Mesaj Gönder seçeneğini seçin.
  • Açılan hazır taslak şeklindeki otomatik mesajlardan durumunuza uygun olanı seçin.
  • Seçmiş olduğunuz hazır mesaj karşı tarafa gönderilecek ve telefon araması otomatik olarak reddedilecektir.

otomatik mesaj gonderme

Bizim örneğimizde Samsung Galaxy S6 telefon kullanılmıştır ve otomatik mesaj için hazır şablonlar yukarıdaki resimdeki gibidir. Menünün en altında bulunan “Yeni mesaj oluştur” seçeneğini seçerek, işteyim, toplantıdayım, araba kullanıyorum, dersteyim gibi farklı otomatik mesaj taslakları da oluşturabilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken şeylerden biri otomatik mesaj gönderdiğiniz kişinin otomatik mesajın ne olduğunu bilmesidir. Bu konuda başıma gelen komik bir olayı sizinle paylaşmak istiyorum. Birkaç sene önce bir gün araba kullanırken bir arkadaşım beni aradı ve bende otomatik mesajla “Şuan araba kullanıyorum seni daha sonra arayacağım.” şeklinde otomatik mesaj gönderdim. Aradan 10 saniye geçti ve arkadaşımdan şu mesajı aldım: “araba kullanırken telefona zahmet edip bakamıyorsun ama maşallah bu uzun mesajı yazabiliyorsun.” dedi ve gönül koydu 🙂 Neyse sonra aradım ve durumu izah ettim güldük 🙂 Yani sizin de başınıza böyle olaylar gelebilir bunun için dikkatli olun. 🙂

Paylaş.

Yorum Yap