Android ve iPhone kullanıcıları akıllı telefonlarını Tarayıcı (Scanner) gibi kullanabilirler. Telefonunuzla çıktısı alınmış bir excel tablosunu veya bir word belgesini kolayca tarayabilir ve bunu PDF’e çevirip telefonunuza kaydedebilir veya paylaşabilirsiniz.

Telefonla belge nasıl taranır?

iPhone’larda iOS 11 ve üstü işletim sistemi kullanıyorsanız, 3. parti uygulamaya gerek kalmadan  Notlar uygulamasıyla çok kolay ve düzgün bir şekilde belgelerinizi taratabilirsiniz. Android telefonlarda bulunan Google Drive uygulaması da kendini bu konuda yeniden güncelledi ve belge tarama işlemini oldukça iyi yapıyor.

iPhone ve Android’de belirttiğimiz gibi farklı bir uygulama indirmeden tarama işlemini yapabilirsiniz. Ancak yine de belge tarama uygulaması arıyorsanız,  Android ve iOS için Adobe Scan uygulamasını öneriyoruz. Bununla birlikte iPhone’da bulunan Notlar ve Android için Google Drive, OCR (Optical Character Recognition) özelliğine sahip değildir. OCR, başka bir program veya uygulama türü tarafından tanınan ve okunabilen bir PDF yaratma şeklidir. OCR (Optik Karakter Tanıma) sayesinde her bir PDF taramasındaki içeriği yeniden kullanabilirsiniz. Eğer OCR özellikli bir tarama gerçekleştirmek istiyorsanız Adobe Scan uygulamasını kullanabilirsiniz.

Adobe Scan uygulamasını yandaki linkten indirebilirsiniz: Android | iOS

iPhone’da belge tarama nasıl yapılır?

 • Notlar uygulamasını açın.
 • Yeni bir not oluşturmak için sağ alt köşede yer alan simgeye dokunun.
 • Açılan ekranda + işaretine dokunun.
 • Açılan menüden Belge Tara seçeneğini seçin.

iphone notlar belge tara

 • Telefon kameranız açılacaktır, tarayacağınız dokümanı ortalayarak bir fotoğraf karesi çekin ve sonuç istediğiniz gibiyse Taramayı Sakla ve ardından Kaydet seçeneğine dokunun.
 • Daha sonra ekranın sağ üst köşesinde yer alan simgeye dokunarak açılan menüden tarattığınız belgeyi PDF Yarat seçeneği ile PDF olarak kaydedebilir, yazdırabilir veya mail olarak gönderebilirsiniz.

iphone notlar pdf yaratma

Android’de belge tarama nasıl yapılır?

Android cihazlarda bulunan Google Drive uygulaması sayesinde belgelerinizi kolayca tarayabilirsiniz. Google Drive ile döküman taramak için aşağıdaki adımları izleyin.

 • Google Drive uygulamasını açın.
 • Ekranın sağ alt köşesinde yer alan mavi + butonuna dokunun.
 • Açılan menüden Tara seçeneğini seçin.

android belge tarama google drive

 • Kamera yardımıyla taramak istediğiniz belgenin fotoğrafını çekin. Uygulama otomatik olarak gerekli düzeltmeleri yapıp belgenin son halini size gösterecektir. Beğendiyseniz belgenizi kaydedebilir veya yeniden taramayı deneyebilirsiniz.

Tarattığınız belgeler PDF formatında Google Drive’a kaydedilmektedir. Buradan tarattığınız belgeyi telefonunuza indirebilir, yazıcıya gönderebilir veya paylaşıma açabilirsiniz. Bununla birlikte Samsung, Xiaomi, Oppo gibi tüm yeni akıllı telefonların Kamera uygulaması da belge taramayı desteklemektedir. Alternatif olarak belge taramak için telefon kamerasını da kullanabilirsiniz.

Paylaş

2 yorum

 1. ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM
  belge taratmak için yazıcı ararken telefonumdan verdiğiniz bilgiler sayesinde yapabildim

Yorumdan çık