Android ve iPhone kullanıcıları akıllı telefonlarını Tarayıcı (Scanner) gibi kullanabilirler. Telefonunuzla çıktısı alınmış bir excel tablosunu veya bir word belgesini kolayca tarayabilir ve bunu PDF’e çevirip telefonunuza kaydedebilir veya paylaşabilirsiniz.

iOS 11 ile gelen güncellenmiş özellikler sayesinde 3. parti uygulamaya gerek kalmadan iPhone’da bulunan Notlar uygulamasıyla çok kolay ve düzgün bir şekilde belgelerinizi taratabilirsiniz. Android telefonlarda bulunan Google Drive uygulaması da kendini bu konuda yeniden güncelledi ve belge tarama işlemini oldukça iyi yapıyor. iPhone ve Android’de belirttiğimiz gibi farklı bir uygulama indirmeden tarama işlemini yapabilirsiniz. Ancak yine de farklı bir uygulama arayanlar android ve iOS versiyonu bulunan Adobe Scan uygulamasını deneyebilirler. Konunun en altında indirme bağlantısı bulunmaktadır.

iPhone’da Belge Tarama ve Gönderme

 • Notlar uygulamasını açın.
 • Yeni bir not oluşturmak için sağ alt köşede yer alan simgeye dokunun.
 • Açılan ekranda + işaretine dokunun.
 • Açılan menüden Belge Tara seçeneğini seçin.

iphone notlar belge tara

 • Telefon kameranız açılacaktır, tarayacağınız dökümanı ortalayarak bir fotoğraf karesi çekin ve sonuç istediğiniz gibiyse Taramayı Sakla ve ardından Kaydet seçeneğine dokunun.
 • Daha sonra ekranın sağ üst köşesinde yer alan simgeye dokunarak açılan menüden tarattığınız belgeyi PDF Yarat seçeneği ile PDF olarak kaydedebilir, yazdırabilir veya mail olarak gönderebilirsiniz.

iphone notlar pdf yaratma

iOS 11 güncellemesi ile Notlar uygulamasına gelişmiş tarama özelliği gelmiştir. Anlattığımız bu yöntem için cihazınızda iOS 11 ve üstü versiyon bulunmaktadır. Eğer cihazınızı bu sürüme güncelleyemiyorsanız Adobe Scan uygulamasını kullanabilirsiniz.

Android’de Belge Tarama ve Gönderme

Android cihazlarda bulunan Google Drive uygulaması sayesinde belgelerinizi kolayca tarayabilirsiniz. Google Drive ile döküman taramak için aşağıdaki adımları izleyin.

 • Google Drive uygulamasını açın.
 • Ekranın sağ alt köşesinde yer alan mavi + butonuna dokunun.
 • Açılan menüden Tara seçeneğini seçin.

android belge tarama google drive

 • Kamera yardımıyla taramak istediğiniz belgenin fotoğrafını çekin. Uygulama otomatik olarak gerekli düzeltmeleri yapıp belgenin son halini size gösterecektir. Beğendiyseniz belgenizi kaydedebilir veya yeniden taramayı deneyebilirsiniz.

Tarattığınız belgeler PDF formatında Google Drive’a kaydedilmektedir. Buradan tarattığınız belgeyi telefonunuza indirebilir, yazıcıya gönderebilir veya paylaşıma açabilirsiniz.

iPhone’da bulunan Notlar ve Android için anlattığımız Google Drive, OCR (Optical Character Recognition) özelliğine sahip değildir. OCR, başka bir program veya uygulama türü tarafından tanınan ve okunabilen bir PDF yaratma şeklidir. OCR (Optik Karakter Tanıma) sayesinde her bir PDF taramasındaki içeriği yeniden kullanabilirsiniz. Eğer OCR özellikli bir tarama gerçekleştirmek istiyorsanız aşağıdaki bağlantılardan Adobe Scan uygulamasını indirebilirsiniz.

Android için Adobe Scan indir

iOS için Adobe Scan indir

Paylaş.

2 yorum

 1. ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM
  belge taratmak için yazıcı ararken telefonumdan verdiğiniz bilgiler sayesinde yapabildim

Yorum Yap