iPhone ve Android’de silinen videoları, fotoğrafları ve dosyaları kurtarabilir miyim? diye merak ediyorsanız bunun cevabı EVET’tir. Bunun nedeni, dijital ortamda bir dosyayı “kalıcı olarak” silseniz bile, diskinizden kalıcı olarak silinmemesidir. Gelin şimdi telefondan kalıcı olarak silinen dosyaları geri getirme işlemini anlatalım.

Telefondan Silinen Fotoğraf, Video ve Dosyaları Geri Getirme

Eğer video, fotoğraf veya dosyaları sadece telefondan silme işlemi yaptıysanız, bu durumda silinenler klasöründe (Çöp Kutusu) sildiğiniz dosyaları basitçe geri getirebilirsiniz. Telefonun Galeri/Fotoğraf uygulamasında Çöp Kutusu seçeneğine tıkladığınızda, son 30 gün içinde sildiğiniz fotoğrafları ve videoları görebilir, Geri al seçeneğiyle fotoğrafları kurtarabilirsiniz. Aynı işlemi dosyalarınız için Dosyalar uygulaması içinde bulunan Çöp Kutusu’nda görebilir ve kurtarabilirsiniz.

iPhone ve Android telefonlarda, bilgisayarda olduğu gibi bir dosyayı sildiğiniz zaman aslında bu dosyalar gerçek anlamda silinmezler. Bunun yerine, işletim sistemi yalnızca o dosyanın referanslarını siler ve bu dosyanın kapladığı alanı boş olarak işaretleyerek diğer uygulamaların bunun üzerine yazmasına izin verir. Silinen dosyaya ait gerçek veriler, üzerine yazılmadıkça cihazınızda kalır. Bu durum, kalıcı olarak silinen dosyaların genellikle doğru araçla kurtarılabileceği anlamına gelir.

Kalıcı olarak silinen dosyaları kurtarmada en önemli kriter geçen zamandır. Fotoğraf, video veya dosyaları uzun süre önce sildiyseniz, kalıcı olarak silinen dosyaları geri alma olasılığınız düşer. Bunun nedeni, cihazı kullanmaya devam ettiğinizde silinen dosyayı depolamak için kullanılan sektörlerin üzerine yeni verilerin yazılmasıdır. Bu da silinen dosyaların geri getirilmesini güçleştirir veya imkansız hale getirir. Bu nedenle yanlışlıkla bir dosyayı silerseniz, kurtarma şansınızı artırmak için cihazı kullanmayı hemen bırakın. Yani artık uygulama yükleme, güncelleme yapma, oyun oynama vb. aktiviteleri yapmayın. İnternet bağlantınızı, telefon bağlantınızı, Bluetooth’u kapatın ve en yakın sürede dosya kurtarma araçlarını kullanın.

Eğer kalıcı olarak silme işlemi yaptıysanız aşağıdaki dosya kurtarma araçlarını kullanabilirsiniz.

Kalıcı silinen Video, Fotoğraf ve Dosyaları Geri Getirme

Telefondan silinen dosyaları geri getirme araçları genellikle ücretlidir. Programların ücretsiz versiyonu ile deneme yapabilir ve daha sonra ücretli versiyonlarını satın alabilirsiniz. Android ve iPhone’da bu işi en iyi yapan iki programı sizlere önereceğiz.

Wondershare Dr.Fone

telefondan silinen dosyalari kurtarma drfone

Wondershare Dr.Fone, hem Android hem de iOS için tanınmış bir veri kurtarma aracıdır. Adım adım talimatlarla kullanımı son derece kolaydır. Bu aracı kullanarak Kişiler, Mesajlar, Ses, Videolar, Fotoğraflar, Arama günlükleri ve Whatsapp Geçmişini kurtarabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, telefonunuzu bilgisayarınıza bağlamak ve gerisini aracın yapmasına izin vermek.

Ancak, Wondershare programının kullanmadan önce telefonunuzla uyumlu olup olmadığını kontrol edin. 6000’den fazla cihazı destekleyen bu program Apple, Samsung, Huawei, Oppo, Lenovo, Motorola, Sony, LG, HTC, Google gibi birçok markanın cihazını desteklemektedir. Canlı destekteki ekiple konuşup cihazınızın uyumluluğunu kontrol edebilirsiniz.

Wondershare Dr.Fone’un ücretsiz deneme sürümü ve 45.95$ ücretli sürümü bulunmaktadır.

Wondershare Dr.Fone İndir Android | iOS

EaseUS MobiSaver

telefondan silinen dosyalari kurtarma easeus

EaseUS MobiSaver, Android veya iPhone’dan dosya kurtarmak için kullanabileceğiniz bir diğer harika programdır. Programın arayüzü, Dr.Fone ile neredeyse aynıdır. İki program arasındaki fark desteklenen dosya formatları, cihazlar ve fiyattır.

EaseUS MobiSaver programıyla, Videolar, Sesler, Fotoğraflar, SMS, Kişiler, Belgeler gibi dosyalarınızı geri getirebilirsiniz.

Apple, Samsung, HTC, LG, Google, Sony, Motorola, ZTE, Huawei, Asus, OnePlus gibi birçok markayı desteklemektedir.  Ayrıca EaseUs web sitesinde, Akıllı Telefonunuzdaki verileri kurtarmanıza yardımcı olacak bazı kullanışlı makaleler de bulunmaktadır.

EaseUS MobiSaver’in ücretsiz ve 39.95$ pro versiyonu bulunmaktadır.

EaseUS MobiSaver indir Android | iOS

Sizlere önerdiğimiz Veri kurtarma araçları, sektördeki en iyi programların basında gelmektedir. Listede olmayı hak eden başka güvenilir ve iyi veri kurtarma aracı biliyorsanız, yorumlar bölümünden bize yazabilirsiniz.

Paylaş.

1 Yorum

Yorum Yap