Bu yazımızda taksitle telefon nasıl alınır? Telefona taksit yapma ve taksitle telefon satan yerler nerelerdir? bu gibi konuları anlatacağız. Ayrıca peşin veya tek çekim ile telefon almak mı daha ekonomik yoksa taksitle telefon almak mı daha mantıklı bu gibi konular hakkında fikir paylaşacağız.

Bildiğiniz gibi ülkemizde normal şartlarda telefonlara kredi kartı ile taksit yapılmıyor. Ancak çoğu teknoloji marketi ve akıllı telefon üreticisi çeşitli bankalarla anlaşma yapıyor ve sundukları 0 faizli kredi ile 10 ay veya 12 ay taksitle telefon satışı yapıyorlar. Bunun yanı sıra Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom gibi operatörler peşin fiyatına taksitle telefon sattıklarını iddia ediyorlar. Bir de ticari kredi kartı sahipleri taksitle telefon alabiliyorlar. Şimdi gelin bunlardan hangileri daha avantajlı, artı ve eksileri neler bakalım.

Öncelikle normal kredi kartı ile ticari kredi kartı arasındaki fark nedir ondan bahsedelim. Normal kredi kartı her vatandaşın alabildiği ve çoğumuzun sahip olduğu karttır. Ticari kredi kartı ise işletme sahibi, vergi levhası olan ve ilgili banka tarafından uygun gördüğü müşterilerine şirket harcamaları için verdiği kredi kartı türüdür. Eğer sizin veya bir yakınınızın ticari kredi kartı varsa, internet üzerinden veya teknoloji marketlerinden peşin fiyatına 9 ay taksit gibi seçeneklerle telefon alabilirsiniz.

Şimdi gelelim çoğumuzun merak ettiği normal kredi kartı sahipleri en avantajlı şekilde nasıl taksitle telefon alabilir. Bunun için öncelikle operatörlerden başlayalım. Çünkü operatörler bazı telefonları her ne kadar peşin fiyatına sattığını iddia etse de, bir fiyat karşılaştırması yaptığınız zaman Operatör’de fiyatın daha yüksek olduğunu görürsünüz. Örneğin, hepsiburada.com‘da 2000 TL’ye satın alabileceğiniz bir telefonu, Operatör peşin fiyatına 6 taksitle satıyorsa bu telefonun fiyatı genellikle 2400- 2500 TL civarında olmaktadır. Yani Operatörler peşin fiyatına telefonu satsalar bile peşin fiyatı diğer rakiplerine göre yüksek olduğu için pek bir avantaj sağlamıyor. Ayrıca peşin fiyatına taksit imkanı sunulan telefon modelleri de genelde kısıtlı olur. Bunun yanı sıra bir de Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom’da faturaya ek telefon alma imkanı bulunmaktadır. Bu tür alımlarda da örneğin peşin parayla 2000 TL’ye alabileceğiniz bir telefonu faturanıza ek 12 ay veya 24 ay taksitle almanız durumunda telefon size 3000 TL’ye mal olmaktadır. Tabi aşağıda anlatacağımız gibi banka krediyse uğraşmak istemiyorsanız ve aradaki fiyat farkı da sizin için çok sorun değilse bu da tercih edilebilecek bir seçenektir.

Şimdi gelelim en avantajlı telefona taksit yapan seçeneğe. Burada banka kredisi devreye giriyor. Örneğin Vatan Bilgisayar, Fibabanka ile arasında anlaşma yapıyor. Dileyim ki 3000 TL’lik bir telefon alacaksanız, Vatan Bilgisayara gidip telefonu seçiyorsunuz ve 10 taksit istiyorsunuz. Personel TC Kimlik numaranız ile krediye uygunluğunuzu kontrol ediyor, eğer uygunsanız size bir banka hesabı açıp 0 faizli 10 ay vadeli 3000 TL kredi kullandırıyor. Ve sizde ayda 300 TL olarak ödemenizi yapıyorsunuz. Burada size bir hizmet sunuluyor ve karşılığında sizi o bankanın müşterisi yapıyorlar. Tabi krediniz bittikten sonra gidip hesabınızı kapatabilirsiniz. Bunun yanı sıra Media Markt ve Teknosa gibi büyük teknoloji mağazaları dönem dönem Samsung veya Apple gibi markaların telefonlarını taksitle satıyorlar. Burada da mantık aynı. Yine bir banka ile anlaşma yapılıyor ve size o bankadan 0 faiz ile 6/9/10/12 ay vadeli kredi kullandırılıyor.

Ben bir kez operatör üzerinden iki kez de Vatan Bilgisayar üzerinden banka kredisi ile telefon aldım. 2016 yılında operatör üzerinden aldığım telefon normalde 2000 TL’idi. Faturaya ek olarak 12 ay taksitle aldığım için telefon bana 3000 TL’ye mal olmuştu. Tabi o zaman banka kredisi imkanı yoktu. Geçen sene ise yaptığım fiyat araştırması sonunda Vatan Bilgisayardan 10 ay taksitle 2500 TL’ye telefon aldım ve ödemelerini bitirdim. 10 ay taksitle 2500 TL’ye aldığım telefonu hepsiburada üzerinden 2300 TL’ye peşin alabilirdim ancak 200 TL ucuza almaktansa 200 TL pahalıya alıp 10 ay’da ödeme yapmak bana daha mantıklı geldi. Bu artık sizin tercih ve hesabınıza kalıyor.

İşin özeti peşin paranız varsa veya kredi kartı ile tek çekim ile telefon alabiliyorsanız bu her zaman daha avantajlı ve ekonomiktir. İkinci seçenek banka kredisi kullanarak telefonu peşin fiyatına taksitle almaktır. Son seçenek olarak önereceğimiz şey ise operatörden taksitle veya peşin fiyatına taksitle telefon almaktır. Çünkü operatörlerde telefonlar genellikle daha pahalıya satılmaktadır. Ancak bankaya borçlanmak istemiyorum, her ay taksidimi kontrol edemem diyorsanız operatörü tercih edebilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık