Birçok kişi telefonumda reklam çıkıyor diye çözüm aramaktadır. Telefonda sürekli reklam çıkıyor olmasının temelde iki nedeni vardır. Telefonda reklam çıkmasının nedeni ya kullandığınız bir uygulamadan kaynaklanmakta ya da telefonunuza malware (zararlı yazılım) bulaşmasından kaynaklanmaktadır.

Telefonda reklam çıkmasının nedeni genellikle kullandığınız bir uygulamadan kaynaklanmaktadır. Bu uygulamalar güvensiz uygulamalar olabileceği gibi Samsung gibi markaların telefonlara yüklü olarak getirdiği bazı üçüncü parti uygulamalar da olabilmektedir. Örneğin Peel Smart Remote adındaki kumanda uygulaması veya Clean Master gibi popüler uygulamalar otomatik olarak belli saatlerde telefonun ekranına bir reklam çıkarmaktadır. Bunun gibi bazı uygulamalar, otomatik olarak günde bir kez veya belli saat aralıklarında telefon ekranında reklam göstermektedir. Bunun çözümü öncelikle kullanmadığınız, sizin yüklemediğiniz veya reklam çıkarma potansiyeli olduğunu düşündüğünüz uygulamaları telefondan kaldırmaktır.

Telefonda sürekli reklam çıkmasına sebep veren bir diğer şey ise internet tarayıcısına bulaşan virüslerdir. Bunun için telefonunuzun internet tarayıcı önbelliğini silmeniz gerekmektedir. Telefonun Ayarlar > Uygulamalar > Uygulamaları yönet yolunu izleyip, Samsung İnternet, Google Chrome vb. tarayıcıların önbelleklerini temizleyin.

Telefonda reklam çıkmasının bir diğer sebebi ise malware, old boot ve bootkit gibi zararlı yazılımlardır. Bunlar Android cihazlarda görülmektedir. Bunları temizlemek için Malwarebytes uygulamasını öneriyoruz. Genellikle telefon kullanıcıları hangi uygulamaya girse google reklamlarının çıkmasından şikayet etmektedir. İşte Malwarebytes uygulaması hem bu tür reklamları engellemekte hem de telefona bulaşan zararlı virüsleri temizlemektedir.

Malwarebytes Güvenlik: Antivirus & Anti-Malware indir

Yukarıda saydığımız işlemleri yapıp Malwarebytes ile telefonunuzu tarattıysanız büyük ihtimalle artık telefonda reklam çıkmayacaktır. Ancak bunları yapmanıza rağmen halen telefonda reklam çıkıyorsa telefonunuza format atmanız gerekmektedir. Format sonrasında da reklam çıkmaya devam ediyorsa, yazımızın başında belirttiğimiz gibi telefona yüklü olarak gelen bir uygulama reklam çıkartıyordur. Örneğin Samsung telefonlara yüklü olarak gelen Peel Smart Remote kumanda uygulaması reklam çıkarmaktadır. Buna benzer uygulamaları bulup telefonunuzdan kaldırınız.

Paylaş.

Yorum Yap