Telefonunuzda bulunan Wifi hotspot özelliği ile telefonunuzu kablosuz modeme dönüştürebilirsiniz. Wi-fi hotspot özelliği ile telefonunuzun 3G internetini bilgisayarınızla veya diğer cep telefonlarıyla paylaşabilirsiniz.

Telefonunuzun 3G internetini paylaşıma açmak için Ayarlar>Diğer(Kablosuz ve ağlar altında yer alıyor)>İnternet paylaşımı ve taşıma hotspot sekmesine gelerek burada yer alan Taşınabilir Wi-Fi hotspot sekmesini seçmeniz gerekmektedir. Taşınabilir Wi-Fi hotspot sekmesini seçtiğiniz zaman bir onay kutucuğu çıkacaktır bunu onaylayarak telefonunuzun 3G internetini paylaşıma açmış olacaksınız.

internet-paylasimi-tasima-hotspot

Telefonda internet paylaşımı açtığınız zaman wi-fi simgesine benzer bir simge görünecektir ve artık telefonunuz modeme dönüşmüş olacaktır. Yine aynı sekmede yer alan Taşınabilir Wi-Fi genel alan ayarları sekmesini açarak burada telefonunuzu “algılanabilir” olarak seçin. Bu sekme ile telefonunuzun internet paylaşımını görünür hale getiriyorsunuz. Gene aynı sekme içinde yer alan Wi-Fi genel alan yapılandır bölümüne girerek telefon adını ve wifi şifresini değiştirebilirsiniz.

tasinabilir-wifi-hotspot

Cep telefonunun internetini paylaşıma açtıktan sonra wifi üzerinden telefonun internetine bağlanabilirsiniz. Telefonunuz modeme dönüşmüş olacaktır. Bilgisayardan telefonun internetine bağlanmak için Ağ ve Paylaşım Merkezinden telefon adınızı seçin ve şifrenizi girerek internete bağlanın.

telefondan-kablosuz-baglanti

 

Başka bir cep telefonundan internete bağlanmak için Ayarlar>Wi-Fi sekmesine gelin. İnternetini paylaştığınız telefonun adını seçin ve şifresini girin. Artık telefonun paylaşılan 3G bağlantısıyla internete girebilirsiniz.

Biz buradaki örnekte android işletim sistemi kullanan Sony Xperia bir telefonu kullandık. Aynı işlemler Samsung, LG, HTC ve diğer android telefonlarda da geçerlidir. Telefonun internetini paylaşıma açma özelliği IOS ve Windows Phone telefonlarda da bulunmaktadır.

Paylaş.

27 yorum

  1. benim telefonum huwai p20 mate lite kendim inertimi kullanabiliyorum ama baska birisine kendi inertimi açtığım zaman hospot aciyorum ama baska birinde ismim bile gozukmuyor neden acaba birisi bana bağlanamıyor napabilirim bunun icin telefonu alalı 2 gün oldu bu sorunla karşılaştım ?

Yorum Yap