Akıllı telefonların bir çoğunda ivmeölçer sensörü bulunmaktadır. Hatta akıllı telefonlarda olmazsa olmaz sensörlerin başında ivmeölçer sensörü gelmektedir ve giriş seviyesi akıllı telefonlarda dahi ivme ölçer (Accelerometer) sensörü bulunmaktadır.

İvçeölçer telefonlardaki oyun, video, fitness ve diğer uygulamalarda kullanılmaktadır. Temel olarak telefondaki ivmeölçer sensörü telefonun hareketlerini eksen tabanında takip eder.

Telefonun yatay konumda tutulduğunda kameranın yatay durması, dik tutulduğunda ise kameranın dik pozisyona gelmesini sağlayan aygıt ivmeölçer sensörüdür.

İvmeölçerin akıllı telefonlardaki bir diğer görevi ise hareket halinde çekilen fotoğraflara yardımcı olmaktadır. Telefonla hareket halinde çekilen fotoğrafların titreşimini önleyerek daha net çıkmasında ivmeölçer sensörünün katkısı vardır.

Akıllı telefonlarda bulunan fitness uygulamalarındaki Adım sayar gibi uygulamalarda ivmeölçer sensörünü kullanmaktadır. Adım sayar telefonun titreşimlerini (yere yaklaşıp inişleri) adım olarak hesaplar ve size adım sayınızı verir.

Akıllı telefonlarda ivmeölçer sensörü ilk kez Apple’ın iPhone 3GS modelinde kullanılmıştır.

Akıllı telefonunuzda bulunan ivmeölçer ve diğer sensörlerin düzgün çalışıp çalışmadığını test etmek için telefonun arama ekranına *#0*# yazıp açılan menüden Sensör seçeneğini seçerek sensörleri kontrol edebilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık