Akıllı telefonlar hayatın her alanında hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Fiziksel bir klavyeyi akıllı telefonunuza (android, ios) usb otg kablo, wifi, bluetooth gibi farklı seçeneklerle bağlayabilirsiniz. Buraya kadar sorun yok ancak telefona Türkçe F klavye bağladığınız zaman android telefonlar F klavyeyi tanımıyor ve Q klavye olarak görüyor. İşte bu sorunun çözümü yazımızda.

Android telefonlarda bulunan USB OTG özelliği ile telefona klavye ve mouse bağlamak çok kolay. Ayrıca bluetooth özellikli klavyeleri de telefonun bluetooth özelliğini açarak bağlayabilirsiniz. Bizim buradaki ana konumuz klavyeyi telefona bağlamak değil, f klavyeyi akıllı telefona bağlamak.

Eğer uzun yazılar yazmak zorundaysanız bir klavyeyi telefona veya tablete bağlama gereksinimi duyabilirsiniz. Eğer Türkçe F klavye kullanıyorsanız, android telefonunuz bunu algılamayacak ve Q klavye olarak görecektir. Bu sorunu çözmek için 3. parti bir android uygulamasına ihtiyacınız vardır.

Bu konuda yaptığımız araştırmalarda en başarılı klavye uygulaması External Keyboard Helper uygulaması. Bu uygulama genellikle farklı ülkelerin farklı klavye seçenekleri için özel olarak geliştirilmiş. Türkçe F klavye kullanmak isteyenler için de uygulama içinde Türkçe F klavye seçeneği bulunuyor. Ve bu sorunu yaşayan herkesin sorununu çözüyor.

turkce f klavye android

External Keyboard Helper uygulaması android telefona F Klavye bağlamak isteyenler için şuan gördüğümüz tek çözüm diyebiliriz. Uygulamanın bir ücretsiz demo versiyonu bir de ücretli versiyonu bulunuyor. Demo versiyon kullanıcıların uygulamayı kullanıp sorunlarını çözdüklerini görmeleri için geliştirilmiş. Demo versiyonda aynen Pro ücretli versiyon gibi çalışıyor ancak kısıtlama getirmek için Space (boşluk) tuşunu iptal etmişler.

Eğer sizde F Klavye’nizi android telefon veya tablete bağlamak istiyorsanız aşağıdaki linklerden External Keyboard Helper uygulamasının Demo ve Pro versiyonlarını indirebilirsiniz.

External Keyboard Helper Demo indir

External Keyboard Helper Pro indir

Paylaş

15 yorum

Leave A Reply