Ana sayfa BLOG Telefona Türkçe F Klavye Bağlama

Telefona Türkçe F Klavye Bağlama

15

Akıllı telefonlar hayatın her alanında hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Fiziksel bir klavyeyi akıllı telefonunuza (android, ios) usb otg kablo, wifi, bluetooth gibi farklı seçeneklerle bağlayabilirsiniz. Buraya kadar sorun yok ancak telefona Türkçe F klavye bağladığınız zaman android telefonlar F klavyeyi tanımıyor ve Q klavye olarak görüyor. İşte bu sorunun çözümü yazımızda.

Android telefonlarda bulunan USB OTG özelliği ile telefona klavye ve mouse bağlamak çok kolay. Ayrıca bluetooth özellikli klavyeleri de telefonun bluetooth özelliğini açarak bağlayabilirsiniz. Bizim buradaki ana konumuz klavyeyi telefona bağlamak değil, f klavyeyi akıllı telefona bağlamak.

Eğer uzun yazılar yazmak zorundaysanız bir klavyeyi telefona veya tablete bağlama gereksinimi duyabilirsiniz. Eğer Türkçe F klavye kullanıyorsanız, android telefonunuz bunu algılamayacak ve Q klavye olarak görecektir. Bu sorunu çözmek için 3. parti bir android uygulamasına ihtiyacınız vardır.

Bu konuda yaptığımız araştırmalarda en başarılı klavye uygulaması External Keyboard Helper uygulaması. Bu uygulama genellikle farklı ülkelerin farklı klavye seçenekleri için özel olarak geliştirilmiş. Türkçe F klavye kullanmak isteyenler için de uygulama içinde Türkçe F klavye seçeneği bulunuyor. Ve bu sorunu yaşayan herkesin sorununu çözüyor.

turkce f klavye android

External Keyboard Helper uygulaması android telefona F Klavye bağlamak isteyenler için şuan gördüğümüz tek çözüm diyebiliriz. Uygulamanın bir ücretsiz demo versiyonu bir de ücretli versiyonu bulunuyor. Demo versiyon kullanıcıların uygulamayı kullanıp sorunlarını çözdüklerini görmeleri için geliştirilmiş. Demo versiyonda aynen Pro ücretli versiyon gibi çalışıyor ancak kısıtlama getirmek için Space (boşluk) tuşunu iptal etmişler.

Eğer sizde F Klavye’nizi android telefon veya tablete bağlamak istiyorsanız aşağıdaki linklerden External Keyboard Helper uygulamasının Demo ve Pro versiyonlarını indirebilirsiniz.

External Keyboard Helper Demo indir

External Keyboard Helper Pro indir

15 YORUMLAR

  1. merhaba uygulamayı pro olarak indirdim ve klavye ayarlarından f klavyeyi seçtim ancak hala fiziksel klavyeyi nasıl f olarak atayabileceğimi anlamadım. cihazım samsung tab s6 lite

  2. çok çok teşekkür ederim. LENOVO YOGA TABLETİ yıllardır QWERTY ekran klavyesi ile eziyet çekiyorum diye kullanmıyordum yesyeni duruyor tablet, süper çözüm oldu. F klavye bağlıyordum ama Q görünüyordu şimdi mis gibi oldu. Pro versiyon 10,99 tl görunuyor, dolar değil TL ise alabilirim de.

  3. Bazı harfleri okumuyor klavye bozuk olabilir diye farklı birkaç klavyede de denedim fakat sorun klavyede değil bu sorunu nasıl çözebilirim?

  4. yazı yazarken sürekli (DEMO VERSION!) yazısı geliyor bu nasıl düzeltilir yardımcı olursanız sevinirim

    • Uygulamanın ücretsiz versiyonu deneme amaçlıdır. Sizi ücretli versiyonu almanız için uyarmaktadır. Sanırım boşluk tuşunu kullanmak istediğinizde bu mesajı veriyor.

  5. Android klavye yazmak istiyorum, sablon olarak yaptim sayilir ancak yazdigim klavyeyi telefona nasil tanimlayacagim orda takildim. Yani yazmak icin tikladigimizda yaptigim klavye nasil gelecek ???

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı yazın