Google, Ağustos 2021 itibariyle Google Play Store’de APK’dan yeni standart olarak AAB’ye geçiş yapacağını açıkladı. Bu da birçok kişinin aklına diğer sitelerden telefona nasıl AAB yüklenir sorusunu getirdi. Bu yazımızda telefonda AAB nasıl yüklenir 3 farklı yöntem ile anlatacağız.

Geçtiğimiz günlerde hazırlamış olduğumuz APK vs AAB yazımızda, AAB’nin ne olduğunu, AAB’nın APK’dan farklarını ve getirdiği yeniliklerden bahsetmiştik. Genel olarak AAB, uygulama boyutunu ve yüklenme süresini kısaltıyor ancak uygulamaların başka marketlerden ve APKMirror gibi sitelerden indirilmesini zorlaştırıyor. Neyse ki bunun önüne geçmek için AAB Installer gibi uygulamalar yayınlandı ve zaman geçtikçe diğer sitelerden AAB yüklemek daha kolay hale gelecektir. Şimdi gelin AAB yükleme işlemini anlatalım.

AAB’nin ortaya çıkmasıyla tek bir APK yükleme dosyası yerine artık .apks (.apk dosyası ve tüm bölünmüş apk dosyalarının birleşimi), .xapk (APK dosyası + OBB veri dosyası) ve .apkm (APKMirror’dan uygulama paketi) gibi farklı biçimler ortaya çıktı.

Android telefonlara AAB dosyalarını indirmek için resmi bir merkezi depo bulunmadığından, uygulama paketlerini yandan yüklemek için APKMirror gibi üçüncü taraf uygulama barındırma sitelerine güvenmemiz gerekecek. Ancak, uygulama paketleri için APKMirror kullandığınızda da karşılaşacağınız bir sorun var. APKMirror sitesi, .apkm adı verilen kendi dosya biçimini kullanıyor. Sonuç olarak, .apkm dosyalarını yüklemek için APKMirror Installer uygulamasını kullanmanız gerekecek.

APKMirror dışında bir yerden AAB yükleyecekseniz Split APKs Installer (SAI) uygulamasını veya App Bundle Installer uygulamasını kullanabilirsiniz. Gelin şimdi bu üç farklı yöntemi nasıl kullanacağınızı anlatalım.

1. APKMirror ile AAB Yükleme

  • Öncelikle Google Play Store’dan Apkmirror installer uygulamasını indirin.
  • Daha sonra APKMirror sitesinden telefonunuza indirmek istediğiniz uygulamayı açın.
  • Uygulama/oyun indirme sayfasında Download APK Bundle butonuna dokunun ve AAB olarak uygulamayı telefonunuza indirin.

instagram apk bundle

  • Daha sonra telefonunuza yüklemiş olduğunuz ApkMirror Installer uygulamasını açın ve AAB dosyasını seçip yükleme işlemini gerçekleştirin.

2. Split APKs Installer ile AAB Yükleme

SAI, Android topluluğunda uygulama paketleri yüklemek için altın standart olarak kabul edilir. Bölünmüş APK Yükleyiciyi (SAI) kullanarak .apks, .xapk, bölünmüş apk dosyaları ve şifrelenmemiş .apkm dosyaları yükleyebilirsiniz.

Yandaki bağlantıdan Google Play Store üzerinden Split APKs Installer uygulamasını indirin. Telefonunuza AAB yükledikten sonra, SAI uygulamasını açın. Dosyayı seçin ve Yükle (Install) diyerek AAB’yi yükleyin.

3. App Bundle Installer ile AAB Yükleme

.aab dosyasının, doğası gereği normal bir kullanıcın bir uygulamanın aab dosyasına ulaşması pek olası değildir. Ancak bir şekilde bir aab dosyası elinizde varsa ve bunu telefonunuza yüklemek veya uygulamayı telefonunuzda test etmek istiyorsanız App Bundle Installer uygulamasını kullanabilirsiniz. Uygulamayı BURADAN google play store üzerinden indirebilirsiniz.

Android telefona AAB yükleme bu şekilde yapılıyor. Aklınıza takılan soruları bize yorum kısmından sorabilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık