Ana Sayfa BLOG Telefon Arama Yapmıyor Sorunu ve Çözümü

Telefon Arama Yapmıyor Sorunu ve Çözümü

1

Bu yazımızda telefon arama yapmıyor sorunun çözüm yollarını sizlerle paylaşacağız. Hem android telefonlarda (samsung, xiaomi, huawei vb.) hem de iPhone kullanıcılarının karşılaştığı telefon arama yapmıyor sonunu sırasıyla ele alacağız.

iPhone ve Android telefonlarda bazen arama yapmak mümkün olmuyor. Birini aradığınız zaman telefon çalmıyor ve arama sonlandırıldı diyerek arama yapmıyor. Bunun nedenlerini ve çözümlerini sizler için sıralayacağız. Tüm yöntemleri tek tek yapın ve arama yapmayı deneyin. Yöntem işe yaramazsa bir sonraki çözüm yolunu deneyin. Yazıyı sonuna kadar okuyun.

iPhone Arama Yapmıyor

 1. Öncelikle telefon faturanızı ödediğinizden emin olun. Faturanız ödenmemişse telefonunuz aramalara kapatılmış olabilir.
 2. iPhone’un uçak modunda olmadığından emin olun. Eğer uçak modu etkinse kapatın.
 3. iPhone’un Rahatsız Etmeyin modu açıksa kapatın. (Denetim Merkezini açıp Ay simgesine dokunun.)
 4. Telefonu kapatıp 10 saniye kadar bekleyin ve telefonu tekrar açın. Telefonu kapatıp açmak birçok sorunu çözmektedir.
 5. Yukarıda saydıklarımız çözüm olmadıysa Ağ Ayarlarınızı sıfırlayın. Bunun için Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla yolunu izleyin.

iphone arama yapmiyor cozum

Android Telefon Arama Yapmıyor

Samsung, Huawei, Xiaomi, Oppo, Nokia, LG gibi android işletim sistemi kullanan telefonunuz arama yapmıyorsa aşağıdaki adımları uygulayın.

 1. Öncelikle telefon faturanızı ödediğinizden emin olun. Faturanız ödenmemişse telefonunuz aramalara kapatılmış olabilir.
 2. Telefon uçak modunda olmadığından emin olun. Eğer uçak modu etkinse kapatın.
 3. Telefonu kapatın, 10-15 saniye bekleyin ve telefonu tekrar açın.
 4. Ayarlar > Bağlantılar > Mobil Ağlar yolunu izleyin.  VolTe özelliği açıksa kapatın, kapalıysa açın. Daha sonra Şebeke Modu kısmında 3G seçiliyse LTE, LTE seçiliyse 3G seçeneğini seçin.
 5. Xiaomi telefonlarda Ayarlar > SIM Kartlar ve Mobil Ağlar > SIM Kart Ayaları > Tercih Edilen Ağ Türü yolunu izleyip 3G veya 4.5G arasında seçim yapın.
 6. Yukarıdaki işlem işe yaramadıysa ve halen telefon arama yapmıyor ise Ayarlar > Bağlantılar > Mobil Ağlar yolunu izleyin ve Veri Dolaşımı özelliğini devre dışı bırakın.

telefon arama yapmiyor android

Yukarıdaki yöntemler işe yaramadıysa telefonunuzun IMEI numarası silinmiş veya klonlanmış olabilir. Telefonun arama ekranında *#06# yazın ve ekrana imei numarası gelip gelmediğini kontrol edin. Eğer ekrana imei numarası gelmiyorsa imei kaydı yaptırmanız gerekmektedir.

Yukarıdaki yöntemleri denemenize rağmen telefon arama yapmıyor ise operatörünüzün müşteri hizmetlerini arayın.

Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri lisans bölümünden mezun olan yazar, yazılım, teknoloji, mobil cihazlar, sosyal medya, uygulamalar ve oyunları yakından takip ediyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorum yazın
Lütfen adınızı yazın