Bu yazımızda Starlink internet hakkında merak edilen tüm soruları cevaplayacağız. Starlink internet nedir? Starlink interneti kimler kullanmalı? Starlink internet download ve upload hızı, Starlink internet fiyatı, starlink internet kurulumu ve starlink internet nasıl alınır? gibi tüm merak edilen soruları cevaplayacağız.

Starlink İnternet Nedir?

Starlink, Elon Musk‘un sahibi olduğu roket üreticisi SpaceX‘in parçası olan bir uydu internet sağlayıcısıdır. Yani Starlink yer altından geçen kablolarla değil, dünya etrafında dönen uydular ile internet hizmeti sunmaktadır. Şirket, öncelikle yetersiz hizmet verilen veya uzak bölgelerde yaşayan tüketicileri hedefliyordu ancak şehir merkezindeki kullanıcılara da internet hizmeti sunulmaktadır.

Aslında uydu internet hizmetleri yıllardır var (HughesNet ve Viasat). Ancak Starlink İnternet’i mevcut uydu internet sağlayıcılarından farklı kılan şey uydu yörüngesidir. HughesNet ve Viasat gibi şirketler, yaklaşık 35.000 km uzaktaki sabit yörüngede uydular kullanır. Bu uydular geniş kapsama alanına sahiptir, ancak internet bağlantıları yavaştır ve gecikme süresi yüksektir. Öte yandan Starlink, yaklaşık 550 km‘de düşük dünya yörüngeli (LEO) uydularından oluşan bir takımyıldızı kullanır. Bu uydular nispeten daha küçük bir kapsama alanına sahiptir. Ancak düşük bir yörüngede bulundukları için, tipik uydu internet servislerinden çok daha hızlıdır ve gecikme süresi çok daha düşüktür.

Nisan 2022 itibariyle Starlink, 2.000’den fazla uyduyu fırlattı. Şirketin hedefi dünyanın yörüngesinde 42.000 kadar uyduya sahip olmak ve dünyanın her köşesine internet sağlamaktır.

starlink uydu firlatma

Starlik İnternet Ne Kadar Hızlı?

Starlink, hizmet verilen çoğu yerde 100 Mbps ile 200 Mbps arasında indirme hızları ve yaklaşık 20 ms gecikme sunduğunu söyllüyor. Bu değerler normal bir internet kullanıcısının ihtiyaç duyduğu şeyler (film izleme, online oyun vb.) için oldukça yeterli.

İnternet hızlarını takip eden bir hizmet olan Ookla‘nın paylaştığı verilere göre, Starlink’in medyan indirme hızı 2021’in 4. çeyreğinde 105 Mbps, yükleme hızı 13,5 Mbps ve gecikme süresi 40ms olarak açıklandı.  Bu değerler ABD’deki ortalama “sabit” geniş bant sağlayıcılarının sunduğu hızlar kadar olmasa da, diğer uydu internet sağlayıcılarına göre önemli bir gelişme.

Starlink İnternet Ücreti Ne Kadar?

Starlink internet maliyeti ülkeden ülkeye değişiyor. Ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşıyorsanız, Starlink Kiti için vergiler ve nakliye hariç 599$ ve hizmet için ayda 110$ ödemeniz gerekir. Size gönderilen kit, internetinizi kurmak ve çalıştırmak için ihtiyacınız olan her şeye sahiptir. Firma kurulum hizmeti vermiyor. Zaten kurulum oldukça basit. Alıcıyı gökyüzü görecek bir şekilde konumlandırmanız yeterli. Yazımızın sonunda paylaştığımız videoda (Evrim Ağacı’nın youtube videosu) Starlink kit kurulumu hakkında detaylı bilgiye erişebilirsiniz.

Starlink İnternet Nasıl Alınır?

Starlink’in kendi internet sitesi üzerinden siparişinizi oluşturabilirsiniz. Adres kısmına Türkiye yazıp arama yaparsanız, gönderim için müsait olduğu yazacaktır. 99$ ön ödeme yaparak siparişinizi verebilirsiniz.

Starlink İnternet’i Kimler Almalı?

Starlink interneti genel olarak internete erişim konusunda sıkıntı yaşayanlar alabilir. Örneğin internetin henüz ulaşmadığı bir köyde veya kırsal kesimde yaşıyorsanız, Starlink sizin için çok uygun olacaktır. Veya kampa gidiyorsanız ve gittiğiniz yerde internet ihtiyacı duyuyorsanız, Starlink’i gittiğiniz yerlerde kurup internetin keyfini sürebilirsiniz.

Starlink Kurulumu Nasıl Yapılır?

Starlink kurulumunu size yazılı olarak anlatmaktansa videolu olarak göstermenin daha doğru olduğunu düşündük. Evrim Ağacı youtube kanalının hazırladığı bu video oldukça başarılı. Starlink kurulumunun ne kadar basit olduğunu görebilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık