Facebook, Instagram, Snapchat, Twitter ve diğer sosyal medya hesabınızı güvende tutmak için sizlere bir dizi önerilerde bulunacağız. Hesabınızı hacklemek isteyen kötü niyetli kişilere karşı anlatacağız önlemleri alarak sosyal medya hesaplarınızı güvende tutabilirsiniz.

1. Güçlü Bir Parola Kullanın

Sosyal medya hesaplarınız için şifre oluştururken bunu elinizden geldiğince tahmin edilemeyecek şeylerden oluşturun. Şifreniz en az 8 karakterden (12 karakter ve üstünü öneriyoruz) oluşmalı, şifreniz içinde hem harf hem rakam hem de noktalama işareti kullanmalısınız. Ayrıca büyük ve küçük harf kullanmanız şifrenizin tahmin edilmesini ve programlar tarafından kırılmasını zorlaştıracaktır. Güvenli şifre oluşturma hakkında daha fazla bilgiye buradaki yazımızdan erişebilirsiniz.

2. E-Posta Hesabınızı Güvende Tutun

Sosyal medya hesaplarınız için oluşturacağınız güvenli şifreler kadar e-posta hesabınız için oluşturacağınız şifrelerde önemlidir. Hatta en önemli şey email hesabınızdır. Çünkü sosyal medya hesaplarınız e-posta adresinize bağlı olduğu için e-postanızın hacklenmesi demek diğer tüm hesaplarınızın da hacklenmesi anlamına gelmektedir. E-Posta hesabınız için oluşturacağınız şifrenizi ilk maddede belirttiğimiz gibi hem zorlaştırın hem de sosyal medya hesaplarınızdan farklı bir şifre kullanmaya özen gösterin.

3. İki Aşamalı Doğrulama Kullanın

Facebook, Twitter, Instagram gibi hesaplarınızı daha güvenli hale getirmek için İki Aşamalı Doğrulama (İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması) kullanabilirsiniz. Birçok popüler sosyal medya uygulaması bunun için Ayarlar bölümünden bu hizmeti vermektedir. Bu özelliği aktif ettiğiniz zaman hesabınıza giriş yapabilmeniz için telefonunuza tek kullanımlık bir şifre daha gönderilir. Böylece başka biri hesabınıza erişemez.

3. Her Bağlantıya Tıklamayın ve Benzer Sitelere Dikkat Edin

Hackler, hesabınızı ele geçirmek için sizlere e-posta gönderirler. Tanımadığınız e-postaları hiç açmadan silin veya açtığınız e-postalardaki bağlantılara tıklamamaya özen gösterin. Kendilerini geliştiren hackler, mailleri sosyal medya hesaplarından geliyor gibi gönderir veya facebook’un giriş sayfası gibi sayfalarla karşınıza çıkar. Bu tür sayfalara bilgilerinizi ve şifrenizi girdiğiniz an hesabınız hacklendi demektir. Ayrıca e-posta hesabınıza gelen Snapchat, instagram gibi doğrulama maillerini eğer siz göndermemişseniz doğrulama yapmayın. Çünkü bu tür e-postalar sizin adınıza açılacak farklı hesaplara neden olur.

4. Beni Hatırla Seçeneğine ve Oturum Kapatmaya Özen Gösterin

Özellikle başka birinin bilgisayarından veya telefonundan sosyal medya hesaplarınıza veya e-posta hesabınıza giriş yapacaksanız kesinlikle beni hatırla seçeneğini seçmeyin. Ayrıca işiniz bittikten sonra çıkış yapmayı unutmayın.

5. Güvenli Olmayan Uygulamalara Dikkat Edin

Güvenliğinden şüphe ettiğiniz uygulama ve oyunlara dikkat edin. Sosyal medya hesaplarınıza bağlayacağınız diğer uygulamalar hesaplarınıza erişebilir ve sizin kontrolünüz dışında şeyler yapabilir. Güvenli olduğuna inanmadığınız uygulamalar için oluşturacağınız şifrelerin diğer hesaplarınızda kullandığınız şifrelerden farklı olmasına özen gösterin.

6. Şifrenizi Başkalarının Görmemesine Dikkat Edin

Hesabınızı ele geçirmek isteyen kişiler aslında çoğunlukla yakınınızdaki kişilerdir. Yani sizi sevmeyen bir arkadaşınız veya hiç tahmin bile edemeyeceğiniz bir yakınınız olabilir. Bunun için şifrenizi telefonunuza, bilgisayarınıza veya bir kağıda yazıp saklamayın. Şifreniz sizin kolay hatırlayabileceğiniz ancak başkasının kolay tahmin edemeyeceği aklınızda tutabileceğiniz bir şey olsun.

Yukarıda sizler için sosyal medya hesabınızı daha güvenli tutabilmeniz için önerilerde bulunduk. Anlattığımız şeylere dikkat ederseniz hesaplarınız daha güvende kalır. Sizler de yorum kısmından kullanmış olduğunuz önlemleri bizlerle paylaşabilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık