Sonsuzluk İşareti ∞ Nasıl Yapılır?

Sonsuzluk işareti ∞ nasıl yapılır? Matematiksel işlemlerde sonsuzluk anlamıyla, edebi metinlerde ise ebedi (sonsuz) anlamıyla sonsuzluk işareti (∞) kullanılmaktır. Bu yazımızda Windows bilgisayarda, MAC’de, Android ve iPhone telefonda sonsuzluk işareti nasıl yapılır tüm detaylarıyla anlatacağız.

Yatık sekiz veya yan yatmış sekiz olarak tabir edilensonsuzluk işaretini telefonunuzda ve bilgisayarınızda yapabilirsiniz. Yazımızda sonsuzluk işareti yapmak için birden fazla yöntemi sizlere anlatacağız.

Bilgisayar’da ∞ Sonsuzluk İşareti Nasıl Yapılır?

Windows bilgisayarlarda sonsuzluk işaretini yapmak için ALT tuşuna basılı tutup NumPad bölümünden (Klavyenin sağ tarafında rakamların olduğu yer) 236 yazmanız yeterlidir. (ALT+236).

sonsuzluk isareti pc

Eski windows sürümlerinde ise Alt+236 veya ALT+8734 kombinasyonu kullanılır. Ancak Windows 10’da ALT+8734 kombinasyonu sonrasında üçgen ▲ işareti çıkmaktadır. Bu durumda kopyala yapıştır yöntemiyle sonsuzluk işareti ∞ yapmanız gerekmektedir.

Word, Excel gibi uygulamalarda sonsuzluk işaretini yazmak için menüden Ekle > Simge yolunu izleyip sonsuzluk işaretini seçerek, sonsuzluk işareti yazabilirsiniz.

sonsuzluk isareti word

Mac’de Sonsuzluk İşareti Nasıl Yapılır ?

Mac’de sonsuzluk işareti yapmak için Option + 5 kombinasyonunun kullanabilirsiniz. Yani klavyedeki Option ve 5 rakamına aynı anda bastığınız zaman  sonsuzluk işareti ekrana yazılır.

mac sonsuzluk isareti

Sonsuzluk İşareti Kopyala Yapıştır

Aşağıda büyük punto ile yazmış olduğumuz sonsuzluk işaretini kopyala yapıştır yaparak kullanabilirsiniz.

Android Telefonda Sonsuzluk İşareti Nasıl Yapılır?

Android telefonda sonsuzluk işareti yapmak için iki farklı yöntem kullanabilirsiniz. Eğer Google Keyboard kullanıyorsanız, = eşittir işaretine uzun basın ve açılan menüden sonsuzluk işaretine dokunun.

sonsuzluk isareti android

Eğer kullandığınız klavye bunu sunmuyorsa sonsuzluk işaretini yazmak için tek yapmanız gereken işaretini kopyalayıp yapıştırmaktır. ∞ sonsuzluk işaretini kopyaladıktan sonra Pano yardımıyla hızlıca sonsuzluk işaretine erişebilirsiniz. Rahat kopyalamanız için büyük puntoyla aşağıda sonsuzluk işaretini yazdık. Oradan kopyalayıp whatsapp, instagram vb. uygulamalarda sonsuzluk işaretini kullanabilirsiniz.

∞∞∞∞∞∞

iPhone’da ∞ Sonsuzluk İşareti Nasıl Yapılır?

iPhone’da ∞ sonsuzluk işaretini kullanmak için yine yukarıda anlattığımız gibi kopyala yapıştır işlemini yapabilir veya Ayarlardan metin değişimi yaparak sonsuzluk işareti için kısayol ekleyebilirsiniz. Bunun için öncelikle  işaretini kopyalayın ve ardından Ayarlar > Genel > Klavye > Metin Değişimi yolunu izleyin.

iphone metin degisimi

Ekranın sağ üst köşesinde yer alan + simgesine dokunun. İfade yazan yere kopyaladığınız sonsuzluk işaretini ∞ yapıştırın. Kestirme yazan yere sonsuzluk işaretine karşılık gelecek kelimeyi yazın. Örneğin buraya .son yazabilirsiniz. Sağ üst köşedeki Kaydet seçeneğine dokunup işlemi tamamlayın. Böylece iPhone klavyesinde .son yazdığınız zaman ∞ sonsuzluk işareti çıkacaktır.

iphone sonsuzluk isareti

Sonsuzluk işareti nasıl yapılır tüm detaylarıyla anlattık. Sormak istediğiniz soruları bize yorum kısmından sorabilirsiniz.

Yorum yapın