Dünyayı etkisi altına alan COVID-19 Corona Virüsü maalesef hızla yayılmaya devam ediyor. Hastalığın önünü kesmek için testler büyük önem arz ediyor. Corona Virüs testini en ucuza mal etmeye çalışan girişimciler şimdi de ses analizi ile covid 19 testi yapan bir uygulama geliştirdiler.

Carnegie Mellon Üniversitesi‘nden bir grup araştırmacı, geliştirdikleri yapay zeka destekli COVID Voice Detector uygulaması ile corona virüs testi yaptıklarını duyurdular. Uygulamanın çalışma mantığı oldukça basit. Öncelikle https://cvdvoice.net/cvd/login kayıt oluyorsunuz ve sonra yaş, kilo, boy, cinsiyet ve etnik köken gibi bilgilerinizi giriyorsunuz. Sonrasında ateş veya öksürük gibi şikayetlerinizin olup olmadığını belirtiyorsunuz. Son olarak uygulama sizden öksürmenizi, aaa, bbb, ooo gibi sesleri çıkarmanızı ve son olarak da ingilizce olarak 1’den 20’ye kadar saymanızı istiyor.

Covid Voice Detector uygulamasının FDA (Food and Drug Administration) veya CDC (Centers for Disease Control and Prevention) gibi kurumlardan herhangi bir onay almadığını belirtelim. Ayrıca proje üzerinde çalışan Benjamin Striner, COVID Voice Detector tarafından yapılan ses analizinin tıbbi test veya muayene yerine geçemeyeceğini de paylaştı.

Bu uygulamanın geliştirilmesindeki en temel noktanın, en uygun fiyatla covid 19 testi yapılmasını sağlamak olduğunu belirtelim. Şuan erken aşamada olan uygulamanın herkesin kullanımına ne zaman açılacağı konusunda henüz bir bilgi bulunmuyor.

Paylaş.

Yorum Yap