Fransız ulusal frekans düzenleyicisi ANFR‘nin yaptığı araştırmaya göre iPhone 12 yüksek SAR değerine sahip. Bundan dolayı Fransız hükümeti ülkede iPhone 12 satışını yasaklamıştı. Bunun üzerine Apple, iOS 17.1 güncellemesiyle durumu düzelteceğini belirtti. Apple tarafından “24 Ekim‘e kadar” Fransa’daki tüm iPhone kullanıcılarına güncellemeyi yayınlanacak.

Bu arada, Apple’ın yakın zamanda paylaştığı bilgilere göre iOS 17.1, diğer tüm iOS güncellemeleri gibi dünya çapındaki tüm kullanıcılara aynı anda gönderilecek. Efsaneyi kısaca anlatmak gerekirse: Fransa, ANFR’nin tespit ettiği yüksek SAR değerleri nedeniyle ülkede iPhone 12 satışları yasakladı. Daha sonra Apple bir yazılım düzeltmesi yayınlayacağına söz verdi. Geçtiğimiz ayın sonunda güncelleme Fransız yetkililer tarafından onaylandı. Bugün aynı yetkililer çıkış tarihini duyurdu: 24 Ekim.

Böylece 24 Ekim’den sonra iPhone 12’nin yüksek SAR değerlerinin artık bir sorun olmayacağını umuyoruz. Ancak tüm bunların talihsiz bir diğer tarafı da var. Apple’a göre yüksek SAR değerlerinin kaydedilmesinin nedeni, iOS’taki vücut dışı algılama işleviydi. Bu özellik, telefonun vücutta tutulmadığını algılar ve bu senaryoda iletim gücünü artırır. Artık bu, Fransa’da devre dışı bırakılacak. Ancak söz konusu iPhone’ların uç kapsama alanlarında daha kötü veri bağlantısına sahip olabileceği de ihtimaller arasında.

iOS 17.1 güncellemesi ayrıca Apple Music için bir favoriler sistemi, internet üzerinden AirDrop desteği, Cüzdan uygulamasında banka ve kart bakiyeleri için yeni seçenekler, Dinamik Ada el feneri göstergesi, Nintendo Switch N64 Denetleyici desteği, Kilit ekranındaki Fotoğraf Karıştırma ve bazı Eylem Düğmesi özellikleri (Kamera, El Feneri, Sesli Not, Odaklama ve Büyüteç gibi) iPhone cebinizdeyken devre dışı bırakılacak gibi yeniliklerle gelecek.

Paylaş

Yorumdan çık