Parmak izi sensörüne sahip bir Samsung Galaxy telefonunuz varsa telefonun kilit ekranını açmak için parmak izi tanımlayabilirsiniz. Böylece telefonun kilidini açmak için parmak izinizi kullanabilirsiniz. Samsung, kilit ekranı için parmak izi ile beraber bir desen, pin veya şifre belirlemenizi ister. Eğer parmak iziniz tanımlanmazsa alternatif kilit açma yöntemini kullanabilirsiniz. Şimdi kilit ekranı için parmak izini nasıl tanımlayacağınızı resimli olarak adım adım anlatacağız.

 

Kilit Ekranı İçin Parmak İzi Tanımlama

  • Ayarlar uygulamasını açın.
  • Kilit ekranı ve güvenlik seçeneğini seçin.
  • Parmak izleri seçeneğini seçin.
  • Açılan sayfanın en altında yer alan Parmak izi kilit açma seçeneği yanındaki sürgüyü çekerek aktif hale getirin.

samsung-parmak-izi

  • Açılan “parmak izi güvenliğini ayarla” sayfasında yedek koruma için Desen, Pin veya Şifre seçeneğinden dilediğinizi seçin. Biz örneğimizde Pin korumasını seçtik.

parmak-izi-guvenligini-ayarla

  • Pin için 4 sayıyı belirleyin. Bu Pin kilit ekranını açmak için alternatif olarak kullanılacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken şey unutmayacağınız bir pin belirlemektir.
  • Pin, Desen veya Şifre’nizi belirledikten sonra Parmak izi tanımlama açılacaktır. Kilit ekranını açmak için en uygun parmak, telefonu tuttuğunuz elinizin baş parmağıdır. Baş parmağınızı farklı konumlarda sensör üzerine koyarak parmağınızın tümünü sensöre okutun.

parmak-izi-tanimlama

  • Parmak izi tanımlamayı tamamladıktan sonra kilit ekranı için bildirim gösterme seçeneğinizi belirleyin ve işlemi tamamlayın.

Bazen tek bir parmak izi tanımlaması kilit ekranını rahat bir şekilde açmak için yeterli olmayabilir. Burada demek istediğimiz parmağınızın her ucuyla kilidi açmaktır. Veya başka parmaklarınız için de parmak izi tanımlaması yapabilirsiniz. Bunun için yine Parmak izleri sekmesine gelip “Parmak izi ekle” seçeneğini seçerek istediğiniz kadar parmak izi ekleyebilirsiniz.

Makalemizin sonunda sizlere ilginç ve farklı bir olay anlatalım. Bir gün adamın biri kız arkadaşı telefonunun kilidini açmasın diye parmak izi tanımlamış. Adam bir gün uyurken kız arkadaşı adamın tüm parmaklarını sensöre götürmüş ancak bir türlü kilidi açamamış. Çünkü adam parmak izi olarak ayak parmağını okutmuş. 🙂 Eğer sizde aşırı bir güvenlik istiyorsanız ayak parmağınızı tanımlayabilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık