Samsung geçtiğimiz Haziran ayında Tizen Store için yeni kullanıcı kayıtlarını kapatmıştı. Mağazayı sadece kayıtlı kullanıcılar kullanabiliyordu. Şirket tarafından yapılan yeni açıklamada bu yıldan itibaren, Tizen uygulama mağazasına hem yeni hem de mevcut kullanıcılar erişemeyecek denildi.

31 Aralık 2021 itibariyle Tizen uygulama mağazası kalıcı olarak kapatılıyor. Şuanda Tizen Store uygulamasını veya web sitesini ziyaret ederseniz, ekranda size bir hata kodu gösterecektir. Hala Tizen akıllı telefonu kullanan kullanıcılar için büyük bir kayıp. Bu nedenle, Samsung Z serisi bir akıllı telefon kullanıyorsanız, Android veya iOS’a geçmenin zamanı geldi diyebiliriz. Tizen işletim sistemini çalıştıran son cihaz olan Samsung Z4 2017’de piyasaya sürüldü, bu nedenle beklenen bir olaydı.

Görünüşe göre Samsung, bu yılki Galaxy Watch4 serisinin Google’ın Wear OS’sinde yayınlanmasından sonra Tizen projesini bırakıyor. Gelecekteki tüm Galaxy saatlerinde WearOS ile geleceğini söyleyebiliriz.

Android’in popüler olması ve yaygın olarak kullanılması diğer işletim sistemlerinin sonunu getiriyor. Bunun bir nedeni de yazılım, uygulama ve oyun geliştiriciler, kullanıcı kitlesi az olan sistemler için uygulamalarını geliştirmiyorlar.

Paylaş

Yorumdan çık