Samsung Galaxy Telefonum Dondu [Çözümü]

Samsung telefonum dondu, telefon yanıt vermiyor, açılmıyor veya kapanmıyor diyenler için çözüm yollarını anlatacağız. Samsung Galaxy S, Galaxy A, Galaxy M, Galaxy J, Galaxy E ve Galaxy Note serilerinde donma sorunu sıklıkla yaşanan bir sorundur ancak genellikle korkulacak bir durum yoktur. Anlatacağımız basit yöntemlerle telefonunuzu eski haline döndürebilirsiniz.

Samsung Galaxy Telefonum Dondu Çözümü

Eğer telefonunuzu Güç tuşuna basarak normal bir şekilde kapatabiliyorsanız, telefonunuzu kapatın ve 1 dakika bekledikten sonra tekrar açın. Telefonlarımızı, bilgisayarlarda olduğu gibi işimiz bittikten sonra kapatmadığımız için telefona yük biner ve bu durum bazı sorunlara neden olabilmektedir. Telefonu kapatıp açmak yaşanan birçok soruna çözüm olacaktır. Eğer telefonunuz hiçbir şekilde tepki vermiyorsa ve telefonunuzu normal şekilde kapatamıyorsanız aşağıda anlattığımız gibi telefonu kapanmaya zorlamanız gerekmektedir.

Eğer telefonunuz açık konumdayken donduysa öncelikle telefonun güç tuşuna 30 saniye basılı tutun ve telefonu yeniden başlatmaya zorlayın. Eğer bu yöntem ile telefonunuz yeniden başlamadıysa ve düzelmediyse aşağıdaki çözüm yolundan devam edin.

Samsung Galaxy S, Galaxy A, Galaxy J, Galaxy M, Galaxy E serisi gibi tüm galaxy cihazlarda anlatacağımız yöntem ile donan telefonlarınızı kendine getirebilirsiniz. Telefonunuz donduysa, kapanmıyorsa, dokunmatik ekran çalışmıyorsa, telefonun Ses Kısma ve Güç (Açma/Kapama) Düğmesine 7 saniye boyunca basın. Telefonunuz kapanacak ve tekrar açılacaktır.

samsung-reset-atma

Yukarıda anlattığımız gibi telefonu yeniden başlatmaya zorladığınız zaman, eğer cihazınızda yazılımsal bir sorun varsa, problemleri çözülmüş bir şekilde açılacaktır. Yaşanan donma sorunlarının %95’i bu yöntem ile çözülmektedir.

Telefonu yeniden başlatmanıza rağmen halen donma sorunları yaşanıyorsa, öncelikle Ayarlar > Yazılım Güncellemesi yolunu izleyin ve cihazınıza yeni bir Android güncellemesi gelmişse cihazınızı güncelleyin.

Yukarıdaki işlemleri yapmanıza rağmen telefonunuz donuyorsa ikinci bir çözüm yolu olan telefonu Fabrika Ayarlarına döndürme işlemini yapmanız gerekir. Fabrika ayarlarına döndürme (Hard reset) işleminde telefonunuzdaki tüm veriler silineceği için öncelikle yedeğinizi almanız gerekir. Telefonun yedeğini alabilmek için telefonu öncelikle Güvenli Mod‘da açmanız gerekir. Telefonu güvenli modda başlatmak için aşağıdaki adımları yapın:

 • Telefonu güvenli modda başlatmak için öncelikle telefonunuzu kapatın. (Telefon açıksa ve kapanmıyorsa şarjın bitip telefonun kapanmasını bekleyin.)
 • Telefonu açmak için güç düğmesine basın ve telefon açılana kadar Ses Kısma düğmesine basılı tutun.
 • Telefonunuz güvenli modda açılacak ve ekranın sol alt köşesinde Güvenli Mod yazısı çıkacaktır.

Telefonunuz güvenli modda açıldıktan sonra yedeğiniz alın ve ardından telefonu Fabrika ayarlarına döndürün. Bunun için Ayarlar > Genel > Sıfırla > Fabrika Ayarlarına sıfırla yolunu izleyin.

Yukarıdaki tüm işlemleri yapmanıza rağmen halen telefonunuzda donma oluyorsa sorun yazılımsal değil donanımsal bir sorundur. Bu durumda telefonunuzu bir yetkili servise götürün.

“Samsung Galaxy Telefonum Dondu [Çözümü]” üzerine 154 yorum

 1. telefon donup kalmıştı. samsung yazıyor açılıp kapanmıyordu verdiğiniz bilgi doğrultusunda güvenli modda açıp kapattım. telefon kendine geldi çok teşekkür ederim ALLAH razı olsun sizden.

  Cevapla
 2. Abi yemin ediyorum korkudan ne yapıcamı bilemedim allah razı olsun ya telefon birden dondu ne yapıcamı bilemedim sayende telefonum yaşıyo 🙂

  Cevapla
 3. bende j 7 prime var telefon ile görüştüm görüşme bitti daha sonra başka biri aradı ses var görüntü yok ekran kapkara oldu yardımcı olursanız sevinirim teşekkür ederim….

  Cevapla
  • bende j8var bi an dondu ekranı dokunulmuyordu ekranı kapattım ve bir daha acılmadı ama aradığında ses oluyordu aynı olmuş sorunu ne peki

   Cevapla
 4. ayyaş cooooook teşekkürler ya allah razı olsun telefonum saatlerce döndü kaldı kapatamadim açamadım hiç bi yeri çalışmadı sayenizde düzeldi

  Cevapla
 5. Allah sizden razı olsun telefonumun daha taksiti de bitmemişti dondu öylece çok korkmuştum sağolun sayenizde çalıştı

  Cevapla
 6. Telefon 1 saattir dondu sizin dediğiniz gibi yaptım ve düzeldi çok şükür Allah razı olsun 🙏🙏

  Cevapla

Yorum yapın