Samsung Galaxy Telefonlara Format Nasıl Atılır

Samsung Galaxy telefonlara nasıl format atacağınızı bu yazımızda sizlere resimli olarak anlatmaya çalışacağız. Anlatacağımız format şekli Samsung Galaxy’nin, Galaxy S5Galaxy S4Galaxy S4 miniGalaxy NoteGalaxy S3 ve diğer tüm Galaxy serisinde geçerlidir.

Samsung Galaxy modellerinde 2 farklı format türü vardır. Bunlardan biri Soft Format denilen fabrika ayarlarına döndürme işlemi diğeri ise Hard Format işlemi yani işletim sistemi açılmadan önce recovery menüsünden full wipe format atma işlemleridir.

Telefonunuzda özellikle yazılımsal hatalar alıyorsanız Full Wipe ile format atmanızı tavsiye ederiz.

1. Soft Format (Fabrika Ayarlarına Sıfırla) Nasıl Yapılır ?

Android işletim sistemine sahip olan telefonunuzda Ayarlar>Kişiselleştirme>Yedekle ve Sıfırla>Fabrika Ayarlarına Sıfırla yönergesini izleyerek Soft Format işlemini yapabilirsiniz.

Soft Format
Soft Format

Fabrika ayarlarına döndürme işlemini yaptıktan sonra telefonunuz yeniden başlayacaktır. Telefonunuzda yer alan bilgiler silinmiş olacaktır. Onun için bu işlemi yapmadan önce saklamak istediğiniz bilgilerinizin yedeğini almanızı tavsiye ederiz.

 

2.Hard Format (Full Wipe) Nasıl Yapılır ?

Eğer işletim sisteminizde hatalar alıyorsanız ve Soft Format ile bu hataları gideremiyorsanız Full Wipe işlemini yapabilirsiniz. Full Wipe işlemini  adım adım anlatalım.

1. Full Wipe işlemi için telefonunuzu kapatın.

2. Telefonunuz kapalı durumda iken Güç tuşu + Menü tuşu + Ses Açma tuşuna aynı anda basın.

3. Karşınıza Bios ekranına benzer bir ekran gelecektir. Bu ekranda yer alan “Wipe data/factory reset” seçeneğini seçin. Açılan ekranda “Yes – delete all user data” seçeneğini seçin.

4. Yukarıdaki işlemi yaptıktan sonra yine bu bios benzeri ekranda  “Wipe cache partition” seçeneği seçerek telefonda belleklenmiş diğer verileri silebilirsiniz.

Full Wipe
Full Wipe

Artık telefonunuz Full Wipe edilmiş olarak açılacaktır. Bu işlem sonrasında telefonunuzda yer alan tüm veriler ve uygulamalar silinmiş olacaktır.

Not: Menüler arasında yukarı aşağı gitmek için ses tuşlarını, menüyü seçmek için güç tuşunu kullanacaksınız.

 

 

Paylaş

2 yorum

  1. Samsung galaxy e5 marka telefonum dondu hicbirsey yapamiyorum telefonumun ses tusu bozuk lutfen acil yardimci olurmusunuz!

Yorumdan çık