Samsung Galaxy S8 ve Galaxy S8+ modellerinde ekran görüntüsü alma işlemi nasıl yapılır resimli olarak anlatacağız. Samsung’un yeni amiral gemilerinde fiziksel Home tuşu kaldırıldığı için Galaxy S8 ve S8+ da ekran görüntüsü alma işlemi biraz farklılaştı.

Samsung’un hemen tüm akıllı telefonlarında ekran görüntüsü almak için Ses Kısma tuşu ve Home (Ana Ekran) tuşu kombinasyonu kullanılıyor. Ancak Samsung yeni amiral gemileri Galaxy S8 ve Galaxy S8+’ın ön tarafından Home (Ana Ekran) tuşunu kaldırdı. Ve bu yeni tasarım ekran görüntüsü alma işlemini de değiştirdi.

Galaxy S8 ve Galaxy S8+’da ekran görüntüsü almak için telefonun sağ tarafında bulunan Güç düğmesi ve telefonun sol tarafında bulunan Ses Kısma düğmesi kullanılıyor. Ses Kısma ve Güç Düğmesine aynı anda basıp 1-2 saniye beklediğiniz zaman ekran yanıp sönecek bir deklanşör sesi gelecek ve ekran görüntüsü alınacaktır.

Samsung Galaxy S8 ve S8+’da ekran görüntüsü almak için kullanabileceğiniz diğer bir yöntem ise el hareketiyle ekran görüntüsü almaktır. Bunun için elinizi dik bir konumda ekrana yaslayıp sağdan sola veya soldan sağa çekmeniz yeterlidir. Eğer bu şekilde ekran görüntüsü alamıyorsanız Ayarlardan bu özelliği aktif etmeniz gerekmektedir. Bunun için Ayarlar > Gelişmiş Özellikler > Ekranı yakalamak için elinizi kenarını kaydırın seçeneğini aktif hale getirin.

galaxy s8 ekran goruntusu elle alma

Galaxy S8 ile ekran görüntüsü aldığınız zaman altta bir menü açılmaktadır. Bu menünün en solunda bulunan Yakalanan Görüntüyü Kaydır seçeneğini seçerek ekranın altında kalan alanların da görüntüsünü aynı ekran resmi içine kaydedebilirsiniz. Genellikle uzun makaleler için bu çok faydalı bir özelliktir. Çiz seçeneği ile ekran görüntüsü üzerine not yazabilir, Kırp seçeneği ile ekran görüntüsünün sadece belli bir kısmını kaydedebilir, Paylaşıma Aç seçeneği ile de ekran görüntüsünü direk olarak whatsapp, instagram, sms, mail, facebook, snapchat vb. gibi ortamlarda paylaşabilirsiniz.

samsung ekran goruntusu alma secenekleri

Galaxy S8 ile çekilen ekran resimlerine Galeri uygulamasından erişebilirsiniz.

Paylaş

1 Yorum

  1. Pingback: Samsung Galaxy S8 Ekran Görüntüsü Alma | Celal Yurtcu

Yorumdan çık