Samsung’un yeni amiral gemisi Galaxy Note 10 Plus ve iPhone XS Max, düşme testinde karşılaştırıldılar. Şık tasarımları ve yüksek teknik özellikleri en beğenilen akıllı telefonlardan olan bu iki model peki sağlamlık testinde nasıl bir performans gösterdiler?

PhoneBuff tarafından hazırlanan sağlamlık testinde, Galaxy Note 10+ ve iPhone XS Max hazırlanan düzenekle belli bir mesafeden farklı düşme pozisyonlarında düşürülüyorlar. Mekanik bir sistemle 1.5 metre yükseklikten telefonlar ekran üzerine, kapak üzerine ve köşe üzerine gelecek şekilde sert beton zemine düşürülüyorlar. Mekanik bir sistem kullanıldığı için karşılaştırma da daha adaletli bir şekilde yapılmış oluyor.

Yapılan testin ilk üç bölümü olan ekran, arka panel ve köşe üzerine düşme bölümlerinde telefonlar birbirine benzer hasarlar alıyorlar. Testin son kısmında ise Bonus Round yapılıyor ve telefonlar çalışmaya devam edinceye kadar ekranı üzerine düşürülüyorlar. Bonus Round’da iPhone XS Max’ın 3. düşmeden sonra ekranı çalışmamaya başlıyor. Galaxy Note 10+ ise 10. düşmeden sonra çalıştığı gibi ekrana gömülü parmak izi okuyucusu da çalışmaya devam ediyor.

Test sonunda telefonlara puan veren PhoneBuff, iPhone XS Max’a toplam 34 puan, Galaxy Note 10+’a ise 37 puan veriyor. (Toplam 40 puan üzerinden) Gelin lafı daha fazla uzatmadan sizleri sağlamlık testiyle baş başa bırakalım.

Paylaş

Yorumdan çık