Android kullanıcıları için birçok geliştirici farklı ROM’lar hazırlamaktadır. Telefonunuzun modeline uygun olan bu romları android cihazınıza yükleyebilirsiniz. Geliştiriciler tarafından hazırlanmış bu Rom’lara Custom ROM denilmektedir.

Android telefona Custom Rom yükleme işlemini bizler için kolaylaştıran bir uygulama olan ROM Manager nasıl kullanılır anlatacağız.

Rom Manager uygulamasının ücretsiz ve ücretli (premium) versiyonları bulunmaktadır. Ücretsiz versiyonda tek dokunuş ile ClockworkMod Recovery’i telefona flashlayabilir ve indirmiş olduğunuz ROM’u sorunsuz bir şekilde telefonunuza kurabilirsiniz.

Rom Manager uygulamasının Premium versiyonunda ise cihazınızla uyumlu en popüler ve güncel ROM’ları bulabilir ve indirebilirsiniz.

Şimdi adım adım resimli olarak ROM Manager kullanımını ve ROM yüklemeyi anlatacağız.

1. Google Play üzerinden BURAYA tıklayarak Rom Manager uygulamasını indirin.

2. Uygulamayı çalıştırın sizden gerekli izinleri isterse onaylayın.

3. Uygulamanın en üstünde bulunan Flash ClockworkMod Recovery sekmesini seçin ve telefon modelinizi onaylayın. Bu işlem sadece bir kere yapılmaktadır. Daha sonraki Rom güncelleme veya yüklemelerinizde bu adımı yapmayacaksınız.

rom-manager-cwm

4. Eğer Rom Manager Premium sahibi iseniz Download ROM seçeneğini seçerek geliştiricelerin en popüler ve sorunsuz ROM’larını görebilir ve telefonunuza indirebilirsiniz. Eğer ücretsiz versiyonu kullanıyorsanız Custom ROM‘u kendiniz yüklemelisiniz. Bunun için Google’da “Telefon Modeliniz ROM” şeklinde arama yaparak en sorunsuz ROM’u indirin. ROM’u indirdikten sonra .ZİP‘li olarak telefonunuzun SD Kartına bir USB kablo yardımı ile kopyalayın. Burada dikkat etmeniz gereken nokta Custom ROM’u zip’den çıkarmadan SD Karta atmanızdır.

5. Şimdi geldik son adıma. Uygulama ekranında yer alan Install ROM from SD Card sekmesini seçin. Karşınıza SD Kartınıza yüklemiş olduğunuz zip uzantılı ROM gelecektir, seçin ve işleme devam edin. Karşınıza bir pencere gelecektir. Backup Existing ROM ve Wipe Data and Cahce seçeneklerini seçili hale getirin ve OK butonuna dokunun. Karşınıza gelen onay penceresini de OK diyerek devam edin. Artık ROM yükleme işlemi başlayacaktır.

rom-manager-install-rom

Backup Existing ROM seçeneği kurulu olan ROM’unuzun bir yedeğini oluşturur böylece daha sonra eski romunuza geri dönüş yapabilirsiniz.

Wipe Data and Cahce seçeneği SD kartta olan veri ve bilgileri siler.

 

ROM yükleme işlemi yaklaşık 5-10 dakika sürmektedir. Bu süre içinde telefonunuzla oynamayın ve sabırla bekleyin. İşlem bittikten sonra telefonunuz Custom Rom yüklenmiş şekilde başlayacaktır.

NOT: ROM Manager uygulaması ile Rom yükleyebilmeniz için telefonunuzun Root’lu olması gerekmektedir.

Paylaş

Yorumdan çık