Aylar önce kokusu çıkan Qualcomm Snapdragon 835 resmi olarak duyuruldu. Aslında burada dikkat çeken şey Snapdragon 835 değil arkada saklanan QuickCharge 4.0 teknolojisiydi. QuickCharge 4.0 eski sisteme göre %20 daha hızlı şarj ve %30 daha yüksek verim sunuyor. Hızlı Şarj 4.0’ın diğer dikkat çeken özelliği ise Type C ve USB bağlantı noktasını desteklemesi.

Quick Charge 4.0 Özellikleri

QuickCharge 4.0 ilk çıkan hızlı şarj teknolojisine göre 2.5 kat daha gelişmiş özelliklere sahip.

Quick Charge 4.0 bataryanın ömrünü koruyan ekstra güvenlik önlemlerine sahip. Bordun üzerinde aşırı voltaj, akım ve ısınmaya karşı korumalar bulunuyor.

Galaxy Note 7’de yaşanan patlama olaylarından sonra bu tür güvenlik önlemlerinin alınması bizleri ve tüm mobil cihaz kullanıcılarını sevindiriyor.

quickcharge-4-0-facts-2

Qualcomm, Quick Charge 4.0’ın tanıtımında şu sloganı kullanıyor : 5 dakika şarj ile telefonunuzu 5 saat kullanın.

QuickCharge 4.0’ın dikkat çeken bir diğer özelliği ise şarj aletinin kablo tipini ve kablonun kalitesini tespit eden akıllı bir sisteme de sahip olması. Böylece bataryaya uygun gücün gitmesi sağlanıyor.

quickcharge-4-0-facts-1

QuickCharge 4.0, batarya koruma teknolojisine de güncelleme yaptı ve böylece 500 şarjdan sonra bile batarya kapasitesi %80 oranında korunabiliyor.

Bataryayı, sistemi, kabloları ve bağlantıları korurken, koruma bir çok katmanda, voltaj akım ve dereceyi ayarlamak için başından sonuna bütün şarj etme sürecinde uygulanıyor.

QuickCharge 4.0 Çıkış Tarihi

Tüm bütün bunları sağlayan QC4 2016 nın sonunda çıkacak. Ama akıllı telefonlarda kullanılması 2017 ‘nin ikinci yarısından sonra olacak.

Paylaş

Yorumdan çık