Qualcomm, 30 Kasım’da gerçekleştireceği Snapdragon Teknoloji Zirvesi öncesinde bugün resmi bloğu üzerinden yaptığı açıklamada birçok değişikliğe gittiğini duyurdu. Uzun zamandır beklendiği gibi şirket artık yonga setlerine verdiği isimleri değiştirecek. İlk değişik Snapdragon 8 serisinde olacak ve adı Snapdragon 8 Gen1 olacak.

Qualcomm, mobil platformları için yeni bir adlandırma şemasına geçeceğini söyleyerek ortada dolaşan söylentileri doğruladı. İsimler, en yeni amiral gemisi Snapdragon 8 serisi ile başlayacak. Yeni adlandırmada “tek haneli bir seri ve nesil numarası” olacak. Yani Qualcomm, Snapdragon 898 veya benzeri isimlendirmeler yerine – Snapdragon 8 Gen1 şeklinde isim verecek. 2022’de halefi Snapdragon 8 Gen2 olacak ve bu böyle devam edecek. Benzer şekilde 6, 7 ve 4 serisinde de benzer isimlendirmeleri göreceğiz.

Bununla beraber mobil cihazlarda artık Qualcomm adını daha az hatta hiç görmeyeceğiz. Şirket Qualcomm ve Snapdragon markalarını ayırdığını ve bundan sonra Snapdragon’un “Qualcomm markasıyla özel bağları olan” bağımsız bir ürün markası olacağını söylüyor.

5G ile ilgili de açıklama yapan şirket, 5G artık daha yaygın hale geldiğinden, “5G” soneki gelecekte mobil platform adlarından kaldırılacak dedi. Bununla beraber Qualcomm ayrıca bu noktadan itibaren yalnızca 5G özellikli mobil platformları piyasaya sürmeyi taahhüt ediyor.

İkonik Snapdragon “ateş topu” ambleminde de değişiklikler geliyor ve “yeni bir önem kazanacak ve yeni görsel varlıklar ve diğer yaratıcı uygulamalarda kendini gösterecek”. Şirket Midnight, Gunmetal, Nickel, Snapdragon Red ve Gold dahil olmak üzere yeni temsili renkler de tanıtıyor. Her bir renk bir şeye odaklanacak, Altın rengiyse yalnızca birinci sınıf ürünleri temsil etmek için kullanılacak.

Qualcomm, Snapdragon 8 Gen1’i 30 Kasım’da Snapdragon Tech Summit’te resmi olarak tanıtılacak.

Paylaş

Yorumdan çık