Bu yazımızda android kullanıcılarına rehber uygulaması için güzel bir püf nokta bilgisi vereceğiz. Birçok android kullanıcısının bilmediği çok güzel bir arama özelliği var: Kişinin adındaki harflere denk gelen rakamları arama ekranına yazarak o kişiyi arayabilirsiniz.

Konunun giriş kısmından anlatmak istediğimiz püf noktayı tam olarak anlamamış olabilirsiniz. Bunu bir örnek ile açıklayacağız. Örneğin telefonunuzda kayıtlı olan Osman kişisini aramak istediğiniz zaman telefonun arama ekranına 67626 yazarak o kişiye ulaşabilirsiniz. Buradaki 67626 rakamları OSMAN isminde yer alan harflerin klavye üzerinde yer aldığı rakamlardır.

Tabi bir kişinin adını içeren rakamları yazdığınız anda Android Rehber uygulaması o rakamların geçtiği kişileri sizlere göstermeye başlar. Yani arama ekranına 67 yazdığınız anda içinde OS geçen kayıtlar ekranın üst tarafında size gösterilir. Bununla birlikte 6 rakamı M,N,O harflerini, 7 rakamı ise P,Q,R,S harflerini temsil ettiği için bu harflere sahip olan tüm kayıtlar size gösterilecektir. Örneğin 67 yazdığınız zaman rehberinizde adı Orhan olan kişilerde ekranın üst kısmında gözükür.

android harf ile cagri yapma

 

Android rehberin bu gelişmiş özelliğini kullanmak çok kolay ancak anlatmak biraz kafa karıştırıcı olabilir. Telefonunuzu elinize alıp bir kaç deneme yaptıktan sonra bu özelliğin size sunduğu kolaylığı daha iyi anlayacaksınız.

Paylaş

1 Yorum

  1. Okan ŞAHİN on

    Tamam onu anladım peki 444osman yazıp arama nasıl oluyordu?yani hem rakam hem de isim yazarak arama nasıl yapılıyordu?

Yorumdan çık