Bir Samsung Galaxy kullanıcıysanız, telefonunuzda hem Google Play Store hem de Galaxy Store olduğunu fark edeceksiniz. Peki Play Store ve Galaxy Store arasındaki fark nedir? Hangisini neden tercih etmeliyim? gibi sorularınızı bu yazımızda cevaplayacağız.

Play Store vs Galaxy Store Arasındaki Farklar

Google Play Store ve Galaxy Store, Samsung telefonlara yüklü olarak gelir. İstediğiniz kullanmak sizin tercihinize bırakılmıştır, ancak bazı durumlarda bu bir sıkıntı yaratabilmektedir. Onun için hangi mağazayı ne için kullanmanız gerektiğini bilmeniz önemlidir.

Play Store, diğer android telefonların tümünde bulunur ancak Galaxy Store sadece Samsung telefonlarda yer alır. Her iki mağazanın kullanıcı arayüzü (ücretsiz uygulamalar, popüler uygulamalar vb.) birbirine benzer.

Play Store’yi kullanmak için bir Google hesabına ihtiyacınız vardır. Galaxy Store’yi kullanabilmek için de bir Samsung Hesabı oluşturmanız gerekir.

Güvenlik tarafına baktığımız zaman, Play Store gibi Galaxy Store da uygulamaları indirmek ve yüklemek için güvenlidir. Ancak Play Store, telefonunuzdaki zararlı uygulamaları tespit etmeye yardımcı olan Play Protect özelliği ile ekstra bir koruma katmanı sunar.

Her iki mağazada da genel olarak aynı uygulamalar yer alır. Ancak bazen Samsung’un yaptığı özel anlaşmalarla bazı uygulamalar öncelikle Galaxy Store’de listenir. Örneğin Fortnite oyunu gibi. Ayrıca Google Play Store bazı oyun ve uygulamaları öncelikle belirli bölgelerdeki kullanıcılara sunar. Bazen Türkiye için Play Store’de sunulmayan uygulamaları Galaxy Store’de bulabilirsiniz.

Uygulama güncellemelerinde mağaza farkı ortaya çıkmaktadır. İstediğiniz mağazadan uygulama indirip kullanabilirsiniz. Ancak Galaxy Store’den indirdiğiniz uygulamaları Play Store üzerinden güncelleyemezsiniz. Bunun tam tersi durumda da aynıdır. Yani eğer şuan bir Samsung telefon kullanıcısıysanız ve başka marka bir telefona uygulamalarınızı taşıyacaksınız bu sizin için sorun oluşturacaktır.

Galaxy Store Auto Update google store

Galaxy Store’yi öne çıkaran en önemli özelliği ise telefona yüklü olarak gelen Samsung uygulamalarını; Galeri, Samsung Notes, Notlar, Kişiler vb. güncelleyebilmenizi sağlamasıdır.

Hangi App Store’u Kullanmalı?

Şimdi asıl soruya geliyoruz, ‘Hangisini kullanalım – Galaxy Store mu Play Store mı?’ Cevap, bir Samsung kullanıcısı için her ikisi de olacaktır. Her ikisinin de Samsung Galaxy telefonda bir amacı var.

Yeni uygulamalar yüklemek için Play Store‘u kullanmanızı öneririz. Çünkü gelecekte Samsung dışında farklı bir Android telefona geçerseniz, mevcut uygulamaları yeniden yüklemek kolay olacak ve Galaxy Store kullanıyorsanız bu mümkün olmayacak.

Telefona yüklü gelen yerel Samsung uygulamalarını güncellemek için Galaxy Store’a ihtiyacınız var. Galaxy Store’u kullanmazsanız bu uygulamalar güncellenmez. Bu nedenle, yalnızca uygulamaları güncellemek ve herhangi bir özel uygulamayı yüklemek için kullanın.

Paylaş

Yorumdan çık