Kripto borsalarında ve diğer borsalarda en çok kullanılan alış ve satış emirleri Piyasa emri ve Limit emridir. Peki piyasa ve limit emri nedir? Piyasa ve limit farkı nedir? Gelin bu soruları cevaplayalım.

Kripto para borsalarında çeşitli alım ve satım emirleri vardır. Bunlardan en sık kullanılanları piyasa emri ve limit emridir. İki emir tipi arasında bazı farklılıklar ve birbirine göre avantajlar ve dezavantajlar bulunmaktadır. Gelin şimdi bu iki emir tipini ve aralarındaki farklı anlatalım.

Piyasa emri nedir?

Piyasa emri, anında satış veya alış yapmak için kullanılan emir tipidir. Piyasa emri verilirken sadece Toplam tutar fiyat ve kripto para adeti şeklinde yazılır ve emir verilir. Emir verildiği anda piyasadaki alış/satış emirlerine göre en uygun fiyattan alım/satım gerçekleşir.

Binance Piyasa Emri

Piyasa emrine bir örnek vererek açıklayalım. Örneğin fiyatı 43.222$ olan Bitcoin’i piyasa emrinden alma emri verdiğinizde, o anda marketteki emirlere göre 43.225 gibi bir fiyattan Bitcoin satın alırsınız. İşleminiz gerçekleştiğinde sizden küçük bir komisyon ücreti kesilir.

Limit emri nedir?

Limit emri, piyasa yapıcı emir olarak da adlandırılır. Bu emir tipinde alım/satım yapacağınız kripto paranın fiyatını siz belirlersiniz.  Alım/Satım yapmak istediğiniz kripto paranın fiyatı, limit emrinde belirttiğiniz fiyata ulaştığında alım/satım işleminiz gerçekleşir.

Binance Limit Emri

Örneğin Bitcoin’in fiyatı 43.222$ ise ve siz satın alma limit emrinde fiyatı 43.000$ olarak belirlerseniz, Bitcoin’in fiyatı 43.000$’a düştüğünde satın alma işleminiz gerçekleşir. Binance ve diğer birçok kripto borsasında limit emir işlemlerinde komisyon kesilmez.

Piyasa emri ve Limit emri farkı nedir?

Piyasa emri alım/satım işlemini anlık olarak gerçekleştirmek için kullanılırken, Limit emri fiyat üzerinde tam kontrol sağlamak için kullanılır.

Piyasa emrinin avantajı, alım/satım işleminin anında gerçekleşmesidir. Piyasa emrinin dezavantajı ise borsanın sizden komisyon kesmesidir. Örneğin Binance borsasında %0.1 komisyon kesilmektedir. Yani 1000$’lık alım/satım işlemi için 1$ komisyon ödersiniz. Kullandığınız borsanın komisyon oranı değişebilir.

Limit emrinin avantajı, alım/satım işleminde fiyatı sizin belirlemenizdir ve komisyon ücreti ödemenizdir. Limit emrinin dezavantajı ise emrinizin gerçekleşmeme ihtimalidir. Örneğin fiyatı 43.000$ olan Bitcoin için 42.500$’dan limit alım emri verebilirsiniz. Eğer Bitcoin’in fiyatı 42.500$’a düşmez ve yükselirse, alım emriniz gerçekleşmez.

Piyasa ve limit emir hakkında aklınıza takılanları bize yorum kısmından sorabilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık