Hayranları tarafından merakla beklenen PES 2017 (Pro Evolution 2017) oyunu sonunda android ve ios cihazlar için çıktı. Mobil cihazlar üzerinden oynanan en iyi futbol oyunlarından biri olan PES 2017’nin tuş ayarlarını, tuş kontrollerini nasıl görüntüleyeceğinizi ve tuşların ne işe yaradığını anlatıyoruz.

Android ve iOS telefon ve tabletlerde oynanabilen PES2017, kaliteli görselleri ve kolay yönetilebilmesi ile konsol oyunlarını aratmıyor. Android ve iOS cihazlarda PES 2017 oyununu kontrol etmek için iki farklı seçenek bulunuyor. Bunlardan biri ekrana çeşitli dokunuşlar yapmak diğeri ise tuşlar ile kontrol etmek.

PES 2017’de varsayılan olarak kontrol tuşları telefon ekranında gözükmüyor. Bunun yerine kontrolleri sağlamak için farklı ekran dokunuşları mevcut: Oyuncuyu ilerletmek için ekranın sol tarafına basıp gitmek istediğiniz yöne doğru parmağınızı kaydırıyor, pas için ekranın sağ tarafında parmağınızı pas vermek istediğiniz yöne doğru kaydırıyor, şut için ekranın sağ tarafına iki kez üst üste dokunuyor, pres yapmak için ekranın sağ ve sol tarafına parmağınızı bastırmanız gerekiyor. Gördüğünüzü gibi anlatması zor olduğu gibi bunları karıştırmadan yapmakta oldukça zor oluyor.

Yukarıda anlattığımız yöntemle PES2017’yi kontrol etmek oldukça zor. Bunun yerine oyunun ayarlar bölümünden ekrana yön hareketleri için joystick, pas, şut, pres, hızlı koşma, ara pası ve topu uzaklaştırma tuşlarını ekleyebilirsiniz.

PES 2017 Tuş Ayarları – Tuşları Ekrana Ekleme

  • PES2017 oyununu açın ve ekranın sağ üst köşesinde bulunan Extras (Ekstralar) sekmesini seçin.
  • Extras sekmesinde yer alan Setting (Ayarlar) seçeneğini seçin.

 

  • General Play Setting (Genel oyun ayarları) seçeneğini seçin.

pes2017 general play settings

  • Ekrana yön kontrolü için joystick eklemek için Show Directional Buttons seçeneğini aktif edin.
  • Pas, şut, ara pası, hızlı koşma, pres, adam değiştirme, ayağa kayma gibi tuşları eklemek için Command Type bölümünden Classic seçeneğini seçin.

pes2017 command type show directional buttons

Artık yön kontrolleri için joyistik ve oyuncuyu yönetmek için tuşlar ekranda gözükecektir.

PES2017 Kontrol Tuşlarının Kullanımı

Pes 2017 şuan da türkçe dil seçeneği sunmadığı için tuşlar ingilizcedir. Sırasıyla bu tuşlar şu işe yaramaktadır.

Shoot: Şut
Pass: Pas
Througt: Ara pası
Dash: Hızlı koşma
Clear: Topu uzaklaştırma. Kendi yarı sahanızda tehlikeyi atlatmak için topu uzağa gönderir.
Pressure: Rakipten topu almak için Pres
Switch: Pres için oyuncu değiştirme
Tackle: Rakipten topu almak için ayağa kayma

pes2017 tus kontrolleri hucum

pes2017 tus kontrolleri savunma

PES2017 oyununda top sizdeyken ekranda Pas, Ara Pası, Şut ve Hızlı Koşma tuşları görünür. Top rakipteyken ise Pres, Adam Değiştirme, Ayağa Kayma ve Hızlı Koşma tuşları ekranda görülmektedir.

PES 2017’de orta açmak için orta açmak istediğiniz yöne doğru parmağınızı Pas tuşunun üzerinden kaydırmanız gerekiyor böylece topu havadan pas olarak oyuncunuza atabiliyorsunuz. Kanatlardan orta açarak kafa golü, vole ve rövaşata goller atabilirsiniz.

Paylaş.

7 yorum

  1. Emin Kaygısız on

    Kontrol hassasiyeti çok hızlı istediğim yöne gidemiyorum . Oyuncuyu kontrol etmekte zorluk çekiyorum acil yardım !!!!

Bir yorum yap...