Bu yazımızda Oppo marka telefonlara format atmayı anlatacağız. Format atma işlemini Ayarlar bölümünden ve fiziksel tuşları kullanarak nasıl yapabileceğinizi anlatacağız. Eğer telefonun ekran kilidini/desen unuttuysanız, fiziksel tuşları kullanarak format atmayı tercih edin. Diğer sorunlarınız içinse Ayarlar bölümünden oppo telefona format atma işlemini tercih edebilirsiniz.

Telefonunuz ağırlaştıysa, sürekli donma sorunları yaşıyorsanız, ağ bağlantı sorunlarınız varsa, cihazınız kararsız çalışıyorsa veya ekran kilidini unuttuysanız telefonu fabrika ayarlarına sıfırlamak yani format atmak bu tür sorunlarınızı girecektir. Biz bu yazımızda hem Ayarlar bölümünü kullanarak hem de fiziksel tuşlar ile telefon format atmayı (hard reset) anlatacağız. Öncelikle Oppo telefonların Ayarlar bölümünde sunduğu üç farklı seçeneğinin neler olduğunu açıklayalım ve sonrasında format atma işlemine geçelim.

Oppo telefonlar Ayarlar kısmında üç farklı seçenek sunmaktadır. Bunlar Sadece sistem ayarlarını sıfırlama, İndirilen uygulamaları ve verileri sil ve Tüm verileri sil seçenekleridir. Gelin şimdi bu üç farklı format şeklini açıklayalım

Sadece Sistem Ayarlarını Sıfırla: Bu seçenek ile telefonun sadece sistem ayarları (ağ ayarları, wifi vb.) sıfırlanır. Telefonunuzdaki fotoğraflar, belgeler ve yüklemiş oluğunuz oyun/uygulamalar silinmez. Eğer telefonunuzla internete veya wifi ağına bağlanamıyorsanız, uygulama indirirken sorun yaşıyorsanız bu seçeneği seçerek format atabilirsiniz.

İndirilen uygulamaları ve verilerini sil: Bu seçenek ile Google Play Store’den veya harici bir yerden indirmiş olduğunuz tüm oyun ve uygulamalar ve bunlara ait tüm önbellek verileri silinir. Telefonunuzda bulunan oyun ve uygulamalar haricinde kalan diğer verileriniz silinmez.

Tüm Verileri Sil: Bu seçenek adından da anlaşılacağı gibi, telefonunuzdaki tüm verileri siler ve cihazınızı kutusundan ilk çıkardığınız andaki haline geri döndürür. Yani cihazınız için tam format atmak için bu seçeneği seçmeniz gerekir. Bu seçenek ile telefonunuzda bulunan tüm fotoğraflar, belgeler, uygulamalar silineceği için yedek alma imkanınız varsa yedek alınız.

Oppo Telefonu Fabrika Ayarlarına Sıfırlama

 • Ayarlar uygulamasını açın.
 • Ek ayarlar seçeneğini seçin.
 • Yedekle ve Sıfırla seçeneğini seçin.
 • Tüm verileri sil (Fabrika ayarlarına sıfırla) seçeneğini seçin.

oppo format atma 1

 • Tüm Verileri Sil seçeneğini seçin ve açılan onay penceresinde Verileri Sil seçeneğini seçerek format atma işlemini onaylayın.

oppo format atma 2

Fiziksel Tuşlar ile Format Atma

Eğer telefon ekranınız donduysa, ekran kilidini unuttuysanız fiziksel tuşları kullanarak telefona format atabilirsiniz.

 • Telefonu kapalı konuma getirin.
 • Ses Kısma Tuşu ve Güç Tuşuna aynı anda basın ve Oppo logosu görünene kadar basılı tutmaya devam edin.
 • Oppo Logosu ekranda göründüğü zaman parmağınızı Güç tuşundan çekin.
 • Dil seçeneği ekranı geldiğinde ise ses kısma tuşundan elinizi çekin.
 • English seçeneğini seçin.
 • Wipe Data seçeneğini seçin.
 • Wipe Data (Keeps SMS, Contact, Photos) seçeneğini seçin ve açılan onay penceresinde OK seçeneğini seçerek hard reset (format) işlemini başlatın.

oppo hard reset wipe data

Anlattığımız bu yöntemleri, Oppo Reno, Oppo Reno3, Reno4, Oppo A73, Reno Z, Oppo A93, Oppo A53, Oppo K7, Oppo Ace2, Oppo Find X2 gibi tüm oppo telefonlara format atabilirsiniz.

Paylaş

Yorumdan çık